MEDI Noviny 20. 04. 2024

Sezóna 2 - Epizóda 16

20.04.2024

Ďalšia epizóda »

Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:

  • V Prešove plánuje Ministerstvo obrany SR obnoviť už existujúcu fakultnú nemocnicu.

  • Nový legislatívny balík podporuje inovácie v oblasti liekov.

  • Zdravotné poisťovne končia s poskytovaním tzv. zubného benefitu. 

V Prešove plánuje Ministerstvo obrany SR obnoviť už existujúcu fakultnú nemocnicu. Minister obrany Robert Kaliňák uviedol, že vzniknúť by malo zhruba 900 nových lôžok a investícia by sa mala pohybovať na úrovni niekoľkých stoviek miliónov eur. Podľa neho bude nemocnica formálne zaradená do systému vojenského zdravotníctva, ale na 90 % bude slúžiť pre civilný sektor. Nová, respektíve zrekonštruovaná, nemocnica v Prešove by mala byť realitou podľa ministra v čo najkratšej dobe. Termíny si však netrúfal odhadnúť a nechcel prezradiť ani približnú výšku investície. Celý projekt sa bude financovať z rozpočtu ministerstva obrany. Opozičné KDH víta výstavbu novej nemocnice v Prešove. Nerozumie však, prečo ju bude stavať ministerstvo obrany a nie rezort zdravotníctva, ktorý tak stratí dosah na koncovú nemocnicu v Prešovskom kraji. Kresťanskí demokrati sa zároveň pýtajú, či ide o zlyhania ministerky Dolinkovej. Navyše stále nerozhodla o budúcnosti národnej nemocnice na Rázsochách.

Nový legislatívny balík podporuje inovácie v oblasti liekov, posilnenie bezpečnosti dodávok liekov a zlepšenie ich dostupnosti a ceny pre pacientov. Poslanci Európskeho parlamentu, vrátane slovenských europoslancov, schválili v stredu 10. apríla návrhy na modernizáciu farmaceutickej legislatívy Európskej únie. Podľa slov výkonnej riaditeľky Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu Ivety Pálešovej nové pravidlá posilnia konkurencieschopnosť farmaceutického priemyslu EÚ a podporia investície do výskumu a vývoja nových liekov. Europoslanci schválili zavedenie minimálnej doby ochrany regulačných údajov na sedem a pol roka, počas ktorej iné spoločnosti nebudú mať prístup k údajom o lieku. Toto opatrenie dopĺňa dvojročnú ochranu trhu po schválení liečiva na registráciu, kedy sa nemôžu predávať generické, hybridné alebo biologicky podobné lieky.

Sprievodcovia detských pacientov do 12 rokov by nemali platiť poplatky za ich pobyt v nemocnici. Túto zmenu sa prostredníctvom novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti snažia presadiť poslanci za stranu Sloboda a Solidarita Vladimíra Marcinková a Vladimír Ledecký. Stanovenie 12. roku veku maloletého pacienta je podľa opozičných poslancov výsledkom politického dialógu s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti je sprievod detského pacienta oslobodený od poplatku za pobyt v nemocnici len v explicitne uvedených prípadoch. Ide o sprievodcov maloletých pacientov do troch rokov, sprievodcov maloletých pacientov, ktorí podstupujú onkologickú liečbu a sprievodkyňu, ak je ňou dojčiaca matka. Vo všetkých ostatných prípadoch je sprievodca povinný uhradiť poplatok za svoj pobyt v nemocnici vo výške 3,30 eur denne. 

Pôvodný zámer zdravotníckeho kampusu Bory, ktorý mal vyrásť v spolupráci s Penta Hospitals a Slovenskou zdravotníckou univerzitou, považuje Bratislavský samosprávny kraj za nerealizovateľný. Ako informuje hovorkyňa kraja Lucia Forman, počas projektovej prípravy sa ukázalo, že pozemky ponúknuté zo strany spoločnosti Penta Hospitals sú vzhľadom na priestorové a kapacitné potreby kampusu priestorovo nevyhovujúce a nepostačujúce. Samosprávny kraj chcel na Boroch vybudovať smart školu v spolupráci s Penta Hospitals International a Slovenskou zdravotníckou univerzitou. Zámer vybudovania kampusu schválilo zastupiteľstvo BSK 31. marca 2023.

Štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu čakajú kontroly. Predseda vlády Robert Fico po kontrolnom dni na Ministerstve zdravotníctva SR uviedol, že výslovne požiadal ministerku Zuzanu Dolinkovú, aby prostredníctvom príslušných kontrolných orgánov urobila dôsledný audit toho, čo sa dialo vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni po roku 2020. Premiér hovoril o rozkrádaní štátnej poisťovne. Dolinková doplnila, že najväčšiu poisťovňu na trhu už kontroluje Najvyšší kontrolný úrad SR. Výsledky jeho zistení by mohli byť k dispozícii na prelome júna a júla tohto roka. Do mesiaca by mal byť hotový aj medializovaný audit doplatkov a poplatkov v zdravotníctve.

Na Slovensku pribudne každý rok 40 000 pacientov s touto diagnózou, aj preto sa rezort zdravotníctva zameriava na ochranu a podporu verejného zdravia celej spoločnosti prostredníctvom prevencie a cielených programov. 28. ročník Dňa narcisov, ktorý sa konal vo štvrtok 18. apríla, podporila aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Prispela tak do verejno-prospešnej finančnejzbierky Ligy proti rakovine, ktorá je zameraná na pomoc onkologickým pacientom. „Spolupatričnosť a solidarita s onkologickými pacientami je nám na ministerstve prirodzene vlastná, preto dlhodobo podporujeme túto zbierku a jej ušlachtilú myšlienku. Vážime si všetky aktivity, ktoré smerujú k podpore liečby tohto ochorenia,“ priblížila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Nielen o tohtoročnom Dni narcisov sme v štúdiu TV Doktor hovorili s výkonnou riaditeľkou Ligy proti rakovine, Ing. Evou Kováčovou.

Zdravotné poisťovne uhradili vlani svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 mil. eur. Najviac z tejto sumy pripadlo na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, takmer 29 mil. eur, Dôvera minula na benefity viac ako 20 mil. a Union necelých 12 mil. eur.  Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou upozorňuje, že výdavky na benefity stúpajú. V roku 2021 na ne všetky zdravotné poisťovne vynaložili takmer 29 mil. eur a v roku 2022 viac ako 44 mil. Ide pritom o úhrady z verejného zdravotného poistenia. Úrad preto apeluje na zdravotné poisťovne, aby príspevky a úhrady týchto benefitov boli z pohľadu efektivity a účelnosti zamerané na podporu prevencie a zdravého spôsobu života. To bude mať podľa neho z dlhodobého hľadiska pozitívny efekt nielen na dodatočnú úsporu vo forme nižších nákladov na zdravotnú starostlivosť, ale najmä na zdravie samotných poistencov - pacientov. 

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami. Podľa ministerstva zdravotníctva už splnil svoj edukačný a motivačný účel a jeho poskytovanie v súčasnej podobe bude ukončené k 30. aprílu tohto roka. Do konca apríla teda platia individuálne kritériá jednotlivých zdravotných poisťovní pre preplatenie benefitu. Súvisiace žiadosti, ktoré spĺňajú všetky kritériá stanovené príslušnou zdravotnou poisťovňou, budú riadne vybavené. Zdroje, ktoré mali zdravotné poisťovne plánované využiť na úhradu zubného benefitu do konca roku 2024, budú v súlade s vyhláškou o programovom rozpočtovaní presunuté na úhradu inej potrebnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti. 

Asociácia na ochranu práv pacientov SR nepovažuje zrušenie tzv. zubného benefitu za šťastné. Pre agentúru SITA to potvrdila jej prezidentka Mária Lévyová. Ako zdôraznila, chápu snahu Ministerstva zdravotníctva SR vynakladať finančné zdroje z verejného zdravotného poistenia efektívne a ušetriť tam, kde sa dá, aby bolo dostatok prostriedkov na liečbu pacientov, na inovatívne lieky či mzdy zdravotníckych pracovníkov. Asociácia nepovažuje za šťastný návrh na okresanie benefitov zdravotných poisťovní na zubné ošetrenie, pretože bol spojený s absolvovaním preventívnych prehliadok u všeobecného lekára, gynekológa, urológa a stomatológa. Pripomenula tiež výrazný nárast počtu preventívnych prehliadok, ako aj fakt, že benefit na zubné ošetrenia čerpalo až 75 % poistencov. 

Ministerstvo zdravotníctva SR neplánuje prehodnotiť zrušenie tzv. zubného benefitu. Po rokovaní vlády to uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Zdôraznila, že benefit nezrušil rezort, ale samotné zdravotné poisťovne. Podnet pritom prišiel aj zo strany Ministerstva financií SR. To upozornilo, že na benefit sa používajú zdroje určené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ako doplnila Dolinková, už teraz aktívne komunikujú, ako nastaviť benefit nanovo,  pretože v aktuálnej situácii už neprinášal požadované efekty. Podľa ministerky to pravdepodobne bude až od začiatku budúceho roka. 

Takmer každý deň sa objaví nejaká zbierka pre onkologického pacienta. Prístup Slovákov k inovatívnym liekom je totiž stále horší ako v ostatnej vyspelej Európe. Viaceré lieky, ktoré by ste  inde dostali automaticky, si u nás musia pacienti platiť sami. Aj preto sa – symbolicky na Deň Narcisov – stretli odborníci, lekári aj zástupcovia pacientov, aby spolu pomenovali, aké sú najväčšie úskalia prístupu slovenského pacienta k onkologickej liečbe a ako sa im dá pomôcť. (rep S Evou)

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dohodla s odborným združením neštátnych ambulantných lekárov Zdravita na nových zmluvných podmienkach. Ako informuje najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu, od začiatku hľadala kompromis medzi svojimi možnosťami a požiadavkami poskytovateľov. Podľa poisťovne jej snahou bolo predísť napätej situácii či neistote a udržať v sektore čo najväčšiu stabilitu a pokoj. Štátnu poisťovňu teší, že spoločne našli kompromisné riešenie a môžu vyjsť v ústrety členom Zdravity. Zároveň podľa poisťovne ostáva splnená jedna z našich najdôležitejších podmienok, aby ambulantný sektor nevyberal od pacienta žiadne dodatočné poplatky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

Ženy dnes vyzerajú mladšie a sú veľakrát viac fit, ako predchádzajúca generácia, ale ovariálna rezerva starne rovnako rýchlo. Senzácie z médií, celebrity , ktoré majú deti v neskorom veku často nepovedia druhú stranu mince, že sú zo zmrazených vajíčok alebo darcovského programu.