MEDI Noviny 09. 03. 2024

Sezóna 2 - Epizóda 10

09.03.2024

Ďalšia epizóda »

Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:

  • invázny ázijský komár tigrovaný prenáša ochorenia, ktoré u nás zatiaľ nie sú bežné.
  • z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach evakuovali pacientov z dôvodu požiaru.
  • Slovensko stráca milióny eur kvôli neskorému záchytu onkologických ochorení.

Úrad verejného zdravotníctva SR v súvislosti s potvrdením výskytu nebezpečného invázneho ázijského komára tigrovaného na území Slovenska uviedol, že komár prenáša ochorenia, ktoré u nás zatiaľ nie sú bežné. Úrad však zároveň informoval, že nie každý komár tigrovaný musí byť infikovaný a zdraviu nebezpečný. Podľa úradu ochorenia ako západonílska horúčka, dengue, chikungunya či Zika sa na Slovensku a v okolitých krajinách zatiaľ bežne nevyskytujú. V súčasnosti je preto podľa úradu málo pravdepodobné, že by tigrované komáre vo veľkom šírili tieto choroby aj medzi populáciou na Slovensku. 

Z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach evakuovali pacientov z dôvodu požiaru. Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky, ktoré bolo požiadané o súčinnosť pri evakuácii, a to vo štvrtok 7. marca, v skorých ranných hodinách. Ako uviedla hovorkyňa Nemocnice Monika Krišková, požiar vznikol na 4. poschodí na I. psychiatrickej klinike. V priebehu krátkeho času bol uhasený a následný problém spôsobovalo najmä zadymenie. Deväť pacientov psychiatrickej kliniky bolo pre nadýchanie sa splodinami a pre hyperbariu prevezení do nemocnice Košice – Šaca.

Záujemcovia od 12 rokov o očkovanie novou vakcínou Nuvaxovid XBB.1.5 proti ochoreniu COVID-19 sa môžu registrovať od 5. marca prostredníctvom stránky Národného portálu zdravia - NPZ, v časti COVID očkovanie testovanie. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. O pridelenom termíne budú záujemcovia po registrácii informovaní.  očkovanie touto vakcínou bude prebiehať v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach. Ministerstvo pripomína, že očkovanie proti COVID-19 je v tomto prípade, rovnako ako u ostatných vekových skupín, dobrovoľné. V prípade zvýšeného záujmu o očkovanie zváži Ministerstvo zdravotníctva SR rozšírenie očkovacej siete aj o ďalšie vakcinačné centrá.

Slovenská lekárnická komora zaslala ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej vlastný návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Návrh lekárnikov obsahuje 44 konkrétnych zmien, ktoré žiadajú zapracovať do spomínaného zákona. Ide napríklad o novú definíciu podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti vzhľadom na to, že zdravotnú starostlivosť poskytuje poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, a to prostredníctvom zdravotníckych pracovníkov. Komora tiež navrhuje definovať povinnosť preukazovať splnenie všetkých podmienok na výkon zdravotníckeho povolania komore príslušnej na registráciu zdravotníckeho pracovníka pri zápise zdravotníckeho pracovníka do registra. 

Univerzitná nemocnica sv. Michala nesúhlasí s obavami v súvislosti s jej novovzniknutou gastroenterologickou klinikou a presunom personálu z Gastroenterologickej kliniky Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke. Tvrdí, že nedôjde k ohrozeniu komplexnej zdravotnej starostlivosti a ani k tomu, že by sa v Univerzitnej nemocnici sv. Michala vykonávali ekonomicky výhodnejšie výkony ako na klinike v Petržalke. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice sv. Michala Martina Šoltésová. Ozrejmila, že v rámci rokovaní sa vedenia oboch nemocníc dohodli na konkrétnych krokoch výpomoci. Podľa jej slov nemocnica svätého Michala vie zaručiť, že pacienti v akútnom stave dostanú zdravotnú starostlivosť včas.

Cieľom novej hlavnej hygieničky SR Tatiany Červeňovej je, aby obyvatelia vnímali Úrad verejného zdravotníctva a jeho regionálne pracoviská nielen ako sankčný a represívny orgán, ale ako inštitúcie, ktoré jednoznačne prispievajú k ochrane zdravia spoločnosti, jednotlivca i rizikových skupín. Podľa jej slov najbližšie kroky povedú k vytvoreniu poradného zboru a následne k zvolaniu porady regionálnych hygienikov. Tu chcú prijať opatrenia, ktoré budú nielen odbornú, ale aj laickú verejnosť pravidelne informovať o tom, čo všetko regionálne úrady verejného zdravotníctva reálne pri ochrane ich verejného zdravia robia. V poradnom zbore majú byť zastúpení odborníci zo všetkých oblastí pôsobenia Úradu verejného zdravotníctva SR. 

Slovensko stráca milióny eur kvôli neskorému záchytu onkologických ochorení. Na Slovensku ročne pribudne vyše 40-tisíc pacientov s rakovinou. Vysoký výskyt onkologických ochorení, ktoré sú často zachytené až v pokročilom štádiu, výrazne ovplyvňuje aj produktivitu práce. Strata produktivity práce dosahuje podľa novej štúdie OnkoAliancie Slovensko až 10 % ročného slovenského HDP. Štúdia OnkoAliancie Slovensko, vypracovaná v spolupráci so Slovenskou zdravotníckou univerzitou, sleduje vynaložené náklady v 8 skupinách diagnóz rakoviny. Financie vynaložené na liečbu onkologického pacienta vzrástli za posledných päť rokov o 28 %, čo predstavuje celkový nárast o viac ako 2 miliardy eur. Alarmujúcim číslom sú však nepriame náklady, ktoré sú často v spojení s onkologickými ochoreniami prehliadané. Nepriame náklady vznikajúce invaliditou onkologických pacientov vzrástli o 22 %, čo činí sumu až 208 miliónov eur. Národný onkologický inštitút vyčíslil, že 30 až 50 % nádorových ochorení je preventabilných.

Na efektívnu liečbu sklerózy multiplex sa treba pozerať ako na investíciu, nie náklad. Poukázal na to prorektor pre vedu, výskum a styk so zahraničím Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave Róbert Babeľa. Správna liečba, v správny čas a pre správneho pacienta môže podľa neho pomôcť pacientom, ich rodinám, ale aj spoločnosti. Pacientovi so sklerózou multiplex, ktorý včas nedostane správnu liečbu, hrozí invalidita. Babeľa ozrejmil, že stratu produktivity na jedného pacienta, pokiaľ by išiel do predčasného invalidného dôchodku ako 32-ročný, odhadujeme na úrovni 609 161 eur. Stratu produktivity treba podľa nehochápať ako ekonomickú hodnotu, ktorú by pacient mohol v rámci svojho produktívneho života vyrobiť, ale pre ochorenie to vyrobiť nedokáže. Je preto potrebné skrátiť a maximálne zefektívniť diagnostickú cestu pacienta a zároveň zaraďovať do riadnej kategorizácie lieky s dokázanou efektivitou.

Krvný tlak, BMI, glykémiu, cholesterol a niektoré pečeňové parametre si môžu záujemcovia v priebehu marca odmerať vo viacerých lekárňach na Slovensku. Tie sa pri príležitosti Svetového dňa obezity zapájajú do projektu Slovensko proti obezite. Cieľom je upozorniť na obezitu ako chronické ochorenie a priniesť základné vyšetrenia bližšie k ľuďom. V tomto roku sa do projektu zapája vyše 70 lekární na celom Slovensku. Ich zoznam aj s mapou je na webe www.slovenskoprotiobezite.sk. Merania budú poskytovať farmaceuti. Za projektom stoja Slovenská obezitologická asociácia, Slovenská lekárnická komora a Bratislavský samosprávny kraj. Na Slovensku má podľa odborníkov nadváhu 60 až 70 percent populácie v produktívnom veku a obezitou trpí 25 percent. 

Úrad špeciálnej prokuratúry zrušil obvinenie exšéfovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslavovi K. v korupčnej kauze. Dozorujúci prokurátor zároveň nariadil vo veci konať a opäť rozhodnúť. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Upozornil na to Denník Sme. K trestnému činu malo dôjsť od novembra 2016 do bližšie nezistenej doby v štvrtom kvartáli roku 2017. Malo ísť o úplatky v minimálnej výške 160 000 eur. Generálny tajomník služobného úradu ministerstva školstva a exšéf VšZP Miroslav K. považoval obvinenie za úplne absurdné a vymyslené. Minister školstva Tomáš Drucker po vznesení obvinenia reagoval, že naďalej má jeho dôveru.