Dentálna hygiena

Sezóna 2 - Epizóda 1

06.03.2024

Ďalšia epizóda »

Dentálna hygiena je zameraná na udržiavanie zdravia ústnej dutiny a prevenciu ochorení zubov a ďasien. Je to dôležitá súčasť celkovej starostlivosti o ústa a zuby. Dentálna hygienička alebo hygienik je špecialista so vzdelaním a školením v oblasti ústnej hygieny a prevencie zubných problémov.

Ich práca zahŕňa:

  1. Profesionálnu čistenie zubov: Odstraňovanie zubného plaku a zubného kameňa, čo sú hlavné príčiny zubného ochorenia.

  2. Poradenstvo a vzdelávanie: Poskytovanie informácií o správnej ústnej hygieny, vrátane správnej techniky čistenia zubov, výživy pre zdravé zuby a ďasná, ako aj používanie pomocných prostriedkov, ako sú zubné nite a medziprostory.

  3. Hodnotenie stavu ústnej dutiny: Kontrola stavu ďasien, hĺbky zubného vrecka a príznakov zubného kazu alebo iných problémov.

  4. Aplikácia fluoridových ošetrení: Aplikovanie fluoridových lakov alebo gélov na zlepšenie ochrany zubov pred zubným kazom.

  5. Vykonávanie screeningových testov: Napríklad na detekciu kazu alebo ochorení ďasien.

  6. Individuálne plány starostlivosti: Vytváranie a odporúčanie individuálnych plánov starostlivosti o ústnu dutinu na základe potrieb každého pacienta.

  7. Práca s deťmi: Vzdelávanie detí o dôležitosti starostlivosti o ústa a zuby a pomáhanie im v rozvoji zdravých ústnych návykov.

Dentálna hygiena je kľúčová pre udržanie zdravých zubov a ďasien a znižovanie rizika vzniku závažných zubných problémov, ako sú zubný kaz a paradentóza. Je dôležité navštevovať dentálnu hygieničku pravidelne, aby sa zabezpečila účinná starostlivosť o ústa a zuby.