Laserové odstránenie znamienka

Sezóna 1 - Epizóda 1

01.05.2023

Ďalšia epizóda »

Pigmentové névy, voľne nazývané ako znamienka, sú kožné útvary, ktoré pozostávajú z nahromadenia melanocytov – kožných buniek, ktoré sú zodpovedné za tvorbu melanínu. Zhľukujú sa do takzvaných hniezd. Klinicky sa névy prejavujú ako škvrny alebo uzlíky svetlo hnedej, až tmavohnedej farby.

Delenie

Pigmentové névy dokážeme rozdeliť na vrodené a získané. Vrodené névy, nazývané aj ako materské znamienka, sa vytvárajú už pred narodením a môžu mať rôznu veľkosť. Mávajú často tmavohnedú, až čiernu farbu a často z nich vystupujú aj jemné vlásky. Sú potencionálne malígne a riziko malignity stúpa s ich veľkosťou a počtom. Ich odstránenie však nezaručuje ochranu pred malígnym zvratom.  Preto je nutná pravidelná dermatologická kontrola aj po ich odstránení. 

Získané névy su častejšou skupinou, sú väčšinou mnohopočetné, vyskytujú sa v priebehu života a ich počet stúpa. Najčastejšie sa vyskytujú v lokalitách, ktoré sú častejšie vystavované UV žiareniu. 

Bežné pigmentové névy sú najčastejšie kožné útvary, hnedej farby, ostro ohraničené. Névy môžu byť na úrovni kože alebo môžu prominovať nad jej úroveň, niekedy môžu pripomínať bradavicu.  

Vyšetrenie

Dermatologická preventívna prehliadka by sa mala vykonávať jeden krát do roka. U ľudí, ktorí majú fototyp 1 až 2, čo znamená, že majú bledú kožu, bledé vlasy a modré oči, by mala prebiehať dva krát do roka, a to pred letom a po lete. Vtedy dokážeme u pacienta skontrolovať zmenu, ktorá nastala po intenzívnom vystavovaní sa slnečnému žiareniu. 

Dermatovenerológ vykonáva celotelovú preventívnu prehliadku pomocou dermatoskopu a následne vyhodnocuje, ktoré névy je nutné odstrániť. 

Možnosti odstránenia

Névy je možné odsrániť pomocou laseru alebo chirurgicky. Postup indikuje dermatovenerológ, po dôkladnom vyšetrení. Laserové odstránenie je možné iba v tom prípade, ak nie je nutné doplňujúce histologické vyšetrenie, takže ide o také névy, ktoré sa nepreukazujú malígny potenciál. Zároveň sa pomocou laseru odstraňujú hlavne také névy, ktoré prominujú nad úroveň kože. 

Chirurgické odstránenie sa vykonáva vždy vtedy, keď je nutné histologická verifikácia névu. Zároveň sa chirurgicky odstraňujú tie névy, ktoré sú v rovnakej úrovni ako koža.

Laserové odstránenie 

V prípade, že lekár indikoval laserové odstránenie névu, pacient sa na takéto vyšetrenie objedná alebo v niektorých centrách je takéto odstránenie možné aj hneď po vyšetrení. Pred odstránením nie je nutné internistické ani anesteziologické vyšetrenie, zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a je úplne bezbolestivý. Na jednom sedení je možné odstrániť aj viac névov. Ide o veľmi rýchly zákrok, trvajúci pár minút a nie je nutná žiadna rekonvalescencia.

Po zákroku sa môže jemná ranka zasypať antibakteriálnym púdrom alebo prelepiť. V ten deň sa neodporúča  vystavovať miesto zákroku vode. Neskôr sa môžu používať krémy na podporu hojenia, najčastejšie ide o krémy s predponou Cica. Veľmi dôležité je na miestach po ošetrení používať krém s ochranným faktorom a chrastu, ktorá na mieste vzniká, je nutné si neodlupovať, aby na mieste nevznikla jazva. 

K úplnému zahojeniu kože dôjde už za pár dní. Komplikácie pri hojení sú veľmi zriedkavé, niekedy môže dôjsť k zápalu a v niektorých prípadoch sa môžme stretnúť aj s rekurenciou, čiže opakovaným vznikom névu na rovnakom mieste, ako bol odstránený. 

Relácia bola pripravená v spolupráci s kožnou ambulanciou AKTISDERM s.r.o.