Tretie moláre

Sezóna 1 - Epizóda 42

09.10.2023

Ďalšia epizóda »

Tretie moláre sú typicky poslednými zubami, ktoré rastú v ústnej dutine a vyskytujú sa v spodnej a hornej časti. Môžu sa objaviť až v dospelosti a často sú preto označované ako "zuby múdrosti".

Liečba tretích molárov závisí od niekoľkých faktorov, ako sú ich poloha, stav rastu a prítomnosť problémov. 

  1. Normálny rast: Ak sú tretie moláre zdravé, dobre umiestnené a nevyvolávajú žiadne problémy, nemusí byť žiadna špecifická liečba potrebná. Môžu byť zachované a slúžiť ako súčasť vašej žuvacej plochy.

  2. Extrakcia: Ak sú tretie moláre zaklíčené (nevychádzajú správne z ďasien) alebo spôsobujú problémy, ako je bolesť, infekcia alebo poškodenie okolitých zubov, môže byť odporúčaná extrakcia, čo znamená ich odstránenie.

  3. Monitorovanie: V niektorých prípadoch môže lekár rozhodnúť pozorovať tretie moláre na prípadné problémy v budúcnosti. To znamená pravidelné kontroly a röntgenové snímky.

Riziká spojené s tretími molármi zahŕňajú:

  • Bolesť: Tretie moláre môžu spôsobiť bolesť, najmä ak sú zaklíčené alebo rastú nepravidelne.

  • Infekcie: Ak tretie moláre nevyrastú správne, môžu byť náchylné na infekcie ďasien a okolitých tkanív.

  • Problémy so zubami: Niekedy môžu tretie moláre tlačiť na susedné zuby a spôsobovať ich posun alebo poškodenie.

  • Karióza: Tretie moláre sú mnohokrát ťažko dostupné pri čistení, čo môže zvyšovať riziko kariózy.

  • Iné zdravotné problémy: V niektorých prípadoch môžu tretie moláre byť spojené s ďalšími zdravotnými problémami, ako sú cysty alebo abscesy.

Ak máte obavy alebo problémy týkajúce sa tretích molárov, vždy ich konzultujte so svojím zubným lekárom alebo chirurgom. Lekár vám môže poskytnúť odporúčania a plán liečby založený na vašej konkrétnej situácii.