Bronchitída

Sezóna 1 - Epizóda 13

23.10.2023

Ďalšia epizóda »

Bronchitída je odborný názov pre zápal dolných dýchacích ciest, priedušiek. Patrí k bežným ochoreniam, ktoré sa vyskytujú najmä v chladnejších mesiacoch. Zápal priedušiek je najčastejšie sprevádzaný dráždivým kašľom, bolesťou na prieduškách a zvýšenou teplotou. Príčinou vzniku tohto zápalu môžu byť vírusy, baktérie či iné mikroorganizmy. Poznáme dva základné typy bronchitídy.

Akútnu a chronickú. Kým akútna vzniká náhle a ako ochorenie trvá krátko a jej príznaky odznejú do cca 3 týždňov, pri chronickej zápal pretrváva stále, dlhodobo, alebo sa pravidelne opakuje v určitých intervaloch. Nie sú výnimkami ani zápaly bez sprevádzania teplôt, zato pacient pociťuje napríklad bolesti hlavy, dýchavičnosť, bolesť hrdla a môže sa pridať aj zapchatý nos. Liečba nekomplikovaných stavov sa pohybuje zhruba od 7 do 10 dní, ale príznaky ako kašeľ môžu pretrvávať ešte niekoľko týždňov. Pri liečbe sa používajú lieky proti kašľu- antitusiká.

Keď sa začne suchý kašeľ meniť na vlhký, zmeníme liečbu na použitie liekov na podporu odkašliavania hlienu. Sú potrebné na liečbu bronchitídy antibiotiká? Dá sa pomôcť pri liečbe aj prírodnou formou? Vždy k liečbe zaraďte aj pokojový režim, dostatok spánku, zvýšené množstvo tekutín. Bronchitída si väčšinou nevyžaduje lekársky zásah a vieme ju zvládnuť aj doma, avšak zle liečená alebo neliečená môže prejsť až do zápalu pľúc, či dopomôcť rozvoju chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Na pozore by sa mali preto mať ľudia s oslabenou imunitou, s pridruženými ochoreniami. 

Viac sa dozviete v rozhovore s pediatričkou MUDr. Martinou Miškovskou, PhD..