MEDI Noviny 07. 10. 2023

Sezóna 1 - Epizóda 28

07.10.2023

Ďalšia epizóda »

Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:

  • Od nedele 1. októbra začali platiť zmeny v súvislosti s fungovaním detských ambulantných pohotovostí,

  • najväčší súkromný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti na Slovensku, sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare, mení názov na Penta Hospitals, 

  • Zväz diabetikov Slovenska odmieta, aby sa o pacientov s touto diagnózou starali iní špecialisti ako diabetológovia.

Od nedele 1. októbra začali platiť zmeny v súvislosti s fungovaním detských ambulantných pohotovostí. Ich počet sa znížil o šesť a už v súčasnosti nemali prevádzkovateľa. Ide o prvú fázu redukcie siete z troch plánovaných. Ministerstvo zdravotníctva SR k nej pristúpilo v záujme stabilizácie pediatrickej ambulantnej starostlivosti a zachovania fungovania detských pohotovostí. Pevné body sa po novom majú priblížiť k nemocniciam. Cieľom zmeny je podľa rezortu koncentrovať lekárov do funkčných tímov a priblížiť ich k nemocniciam, aby boli zabezpečené aj laboratórne vyšetrenia či zobrazovacie metódy. Rezort pripomenul, že dlhodobo upozorňoval na kritickú situáciu s pediatrami a hroziace problémy s ambulantnou pohotovostnou službou. Poukázal na to, že prijal aj iné opatrenia na stabilizáciu pediatrie. Pre detských pacientov a ich rodičov boli spustené aj podporné aktivity, ako napríklad projekt www.pediatridetom.sk či aplikácia Národného ústavu detských chorôb. 

Najväčší súkromný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti na Slovensku, sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare, mení názov na Penta Hospitals. Zmena obchodného mena je súčasťou transformácie na jednotnú značku medzinárodnej siete Penta Hospitals International, ktorá okrem Slovenska pôsobí aj v Českej republike a v Poľsku. Uviedol to hovorca siete ProCare Tomáš Kráľ. 

Kategorizačná komisia pre lieky odporučila ministrovi zdravotníctva Michalovi Palkovičovi rozhodnúť o zaradení dvojmiliónového lieku Zolgensma do zoznamu liekov preplácaných z verejného zdravotného poistenia. Rezort by mal rozhodnutie zverejniť 15. októbra. Ak minister rozhodne o zaradení lieku Zolgensma do tohto zoznamu, pacienti so spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA), ktorí splnia špecifické podmienky, by už nemuseli žiadať o jeho úhradu na výnimku zdravotné poisťovne. SMA je vrodené, geneticky podmienené ochorenie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňuje vývoj dieťaťa a jeho ďalší život. Detskí pacienti s týmto ochorením sú obyčajne už v priebehu prvých šiestich mesiacov života odkázaní na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie a prijímanie stravy pomocou hadičky cez kožu priamo do žalúdka. Od mája 2020 Európska agentúra pre lieky schválila na liečbu SMA použitie jednorazovej génovej liečby liekom Zolgensma, ktorý sa podáva priamo do žily. 

Zvýšenie povedomia o možnostiach preventívnych skríningových vyšetrení, to je základný cieľ kampane na prevenciu rakoviny s názvom „Onkokontrola". Pripravilo ju Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s Národným onkologickým inštitútom, pacientskymi organizáciami a zdravotnými poisťovňami. Osloviť chcú vekové skupiny, ktoré majú na pravidelné bezplatné vyšetrenia nárok. Okrem televízneho a rozhlasového spotu je súčasťou kampane aj leták, ktorý bude distribuovaný do ambulancií gynekológov, urológov, gastroenterológov, ale aj všeobecných lekárov, ako aj cielená webová stránka www.onkokontrola.sk. Minister zdravotníctva Michal Palkovič prevenciu považuje za najlepší spôsob, ako predchádzať ochoreniam. Zároveň vyzval všetkých, ktorí majú nárok na skríningové vyšetrenie, aby neváhali a určite toto vyšetrenie absolvovali. Ako dodal, môže im doslova zachrániť život. 

Vo výberovom konaní na post riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií uspel Peter Lukáč. Prihlásení boli traja uchádzači. Vyplýva to z výsledkov výberového konania, ktoré sa uskutočnilo 25. septembra. Ministerstvo zdravotníctva SR o tom informovalo na webe. Lukáč od apríla funkciu riaditeľa dočasne zastával. Post obsadil po úprave zriaďovacej listiny, keď zanikla trojčlenná rada riaditeľov a nahradil ju jednoosobový štatutárny orgán. Lukáč už predtým na čele Národného centra zdravotníckych informácií pôsobil. Riaditeľom bol od novembra 2021 do konca vlaňajška. Minister zdravotníctva Michal Palkovič jeho odvolanie vtedy označil za "nie úplne štandardný proces". 

Slovenská lekárska komora od novej vlády, ktorá vzíde z parlamentných volieb, neočakáva, že v zdravotníctve vyrieši všetky finančné a legislatívne problémy. Začať by mala tým, že jej súčasťou bude schopný minister zdravotníctva a stanoví si konkrétne a reálne ciele, ktoré chce za štyri roky v zdravotníctve dosiahnuť. Za akútne problémy lekárska komora považuje nedostatok lekárov v nemocniciach, v ktorých hrozí neplánované obmedzenie činnosti oddelení, ako aj nedostatok lekárov v nemocniciach v tých odboroch, ktoré majú charakter subšpecializácií. Nový kabinet by mal urýchlene definovať v spolupráci so samosprávnymi krajmi regionálne najviac ohrozené ambulantné odbory, ako aj reálne nastaviť štátny rozpočet na rok 2024 v oblasti zdravotníctva.  

Zväz diabetikov Slovenska odmieta, aby sa o pacientov s touto diagnózou starali iní špecialisti ako diabetológovia. Obáva sa snahy nahradiť ich endokrinológmi. Zmeny v starostlivosti o pacientov nepodporuje ani hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre odbor diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy Zbynek Schroner. Podľa jeho slov iba diabetológia ako samostatný odbor dokáže na Slovensku zabezpečiť kvalitnú starostlivosť pre pacientov s diabetes mellitus a nemôže ju nahradiť nikto s inou špecializáciou. Zväz poukazuje na to, že komisia Ministerstva zdravotníctva SR pre odborné štandardné diagnostické a terapeutické postupy odmieta schváliť štandardy na edukáciu a liečbu diabetu, pokiaľ v nich nebudú mať endokrinológovia rovnaké kompetencie ako súčasní diabetológovia.

Návrh konsolidačných opatrení v celkovej hodnote takmer 10 miliárd eur, ktoré predstavila úradnícka vláda, obsahuje aj opatrenia v oblasti zdravotníctva. Rezort financií ako jedno z opatrení budúcej vláde ponúka spoplatnenie návštev všeobecných lekárov a lekárov - špecialistov. Zavedenie vhodne nastavených poplatkov môže podľa rezortu financií pomôcť racionalizovať využívanie zdravotných služieb, a tým zvýšiť ich efektivitu a kvalitu. Zavedenie poplatkov by podľa ministerstva pomohlo znížiť preťaženosť lekárov z dôvodu, že má Slovensko dlhodobo najvyšší počet návštev lekárov v ambulanciách na obyvateľa. Opatrenie tiež pomôže zlegálniť a stransparentniť existujúce poplatky, ktoré si všeobecné a špecializované ambulancie od pacientov pýtajú. Za každú návštevu všeobecného lekára by pacient zaplatil jedno euro a za návštevu špecialistu 5 eur. Ministerstvo financií však priznáva, že poplatky majú negatívny vplyv na prístup k zdravotnej starostlivosti pre chudobnú populáciu.

V Univerzitnej nemocnici L. Pateura v Košiciach platí od stredy 4. októbra do odvolania zákaz návštev pacientov. Dôvodom je vyšší výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Košiciach a okolí, ako aj respiračných ochorení. Podľa hovorkyne nemocnice Moniky Kriškovej je cieľom opatrenia zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy a eliminovať riziko prenosu na hospitalizovaných pacientov a zdravotnícky personál. Za istých podmienok sú povolené výnimky zo zákazu. Pri dodržaní pravidiel hygienicko-epidemiologického režimu, s dôrazom na dezinfekciu rúk a prekrytie dýchacích ciest, je možné navštíviť pacientov, ktorým je poskytovaná paliatívna starostlivosť a sú ťažko chorí alebo umierajúci.