Potravinové intolerancie z pohľadu genetiky

Sezóna 1 - Epizóda 3

20.10.2023

Dobrý deň, vitajte pri sledovaní novej relácie Geniálny život s Michaelou, ktorá vzniká v spolupráci s televíziou TV Doktor. 

Mojím dnešným hosťom je genetička, pani doktorka Paulína Káňovičová, absolventka odboru Genetika na Prirodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Svoje doktorandské štúdium absolvovala na Slovenskej akadémii vied, kde získala titul phd v odbore biochémia. Paulína, ďakujem, že si prijala moje pozvanie do relácie Geniálny život s Michaelou, kde spolu s mojimi hosťami diskutujeme na témy, ktoré súvisia so zdravím, prevenciou a dlhovekosťou. 

Našou dnešnou témou sú potravinové intolerancie z pohľadu genetiky. Intolerancie vo všeobecnosti chápeme ako problémy s trávením určitých potravín, ako aj s výraznými ťažkosťami po ich konzumácii. Medzi tažkosti  patria napríklad silné bolesti brucha, či nadúvanie. V dnešnej dobe rezonuje téma potravinových intolerancií pomerne dosť výrazne. Čo za tým stojí. Sú intolerancie novodobým trendom, alebo tu boli s nami už aj v minulosti?

Potravinové intoleracie sú bežným problémom, ktoré postihujú mnohých z nás. Pri ich vzniku zohráva dôležitú úlohu genetika. Genetické predispozície môžu ovplyvniť schopnosť tela stráviť určiré potraviny, čo vedie k následne k intoleranii. Hoci je genetika dôležitá, na rozovji potravinovej intolerancie sa do veľkej miery podieľa životné štýl, strava a zdravie čriev. Avšak lepšie pochopenie genetických faktorov, ktoré sa podieľajú na potravinových intoleranciách nám môže značne pomôcť pri manažmente a liečbe, čo v konečnom dôlesku môže viesť k lepším výsledkom.