Môžu moje gény za to, že zo mňa asi nikdy nebude kulturista?

Sezóna 1 - Epizóda 1

06.10.2023

Nasledujúca epizóda »

Dobrý deň, vitajte pri sledovaní novej relácie Geniálny život s Michaelou, ktorá vzniká v spolupráci s televíziou TV Doktor. Moje meno je Michaela Šišková. Som genetička a zameriavam sa na analýzu DNA. DNA sa nachádza takmer v každej bunke nášho tela, a to, aké genetické predispozície si nesiete vo svojej DNA má zásadný vplyv na váš každodenný život. Presvedčte sa o tom sami v relácii Geniálny život s Michaelou. 

Mojím dnešným hosťom je genetik Filip Uhrin, absolvent Prirodovedeckej fakuly Univerzity Komenského v Bratislave a tiež odborník na Genetické testovanie a sekvenačné technológie s certifikátom z Harvard Medical School. Filip, ďakujem, že si prijal moje pozvanie do relácie Geniálny život s Michaelou, kde spolu s mojimi hosťami diskutujeme na témy, ktoré súvisia so zdravím, prevenciou a dlhovekosťou. 

Šport má v téme prevencii nezastupiteľnú rolu. Môže byť zo mňa Peter Sagan, či Dominika Cibulková a sú za moje nadanie na šport zodpovedné gény? 

Napriek tomu, že poznáme benefity športu a jeho dôležitosť z dát, ktoré pravidelne zverejňuje všeobecná zdravotná poisťovňa vyplýva, že až 32 % Slovákov sa športu venuje len zriedkavo až vôbec. Ľudia síce chcú zmenu, či už stravovacích návykov, alebo zvýšenie miery  pohybovej aktivity, ale vo väčšine prípadov sa im nedarí pretaviť tieto plány do reálneho života. 

Genetika ovplyvňuje náš športový výkon až do výšky 66 %. Naše gény ovplyvňujú faktory ako svalová hmota, vytrvalosť a náchylnosť na zranenia. Napriek tomu, že šport je esenciálny približne tretina Slovákov športuje len zriedkavo alebo vôbec. Čo je veľká škoda, pretože pravidelná športová aktivita zlepšuje nielen naše fyzické zdravie, kvalitu spánku, ale aj mentálne zdravie.