Ako prebieha návšteva u logopéda?

Sezóna 1 - Epizóda 10

04.10.2023

Ďalšia epizóda »

Ak bola aj vašim deťom doporučená návšteva logopedickej ambulancie a ste zvedaví, čo vás tam čaká a ako také terapie môžu vyzerať, pozrite si túto časť, kde klinická logopedička Lívia Hozlárová zodpovie na moje otázky. Dozviete sa, ako sa treba pripraviť na prvé sedenie, čo si nezabudnúť pozrieť alebo zistiť pred príchodom, ale aj to, že pozor by mali dávať okrem detí aj rodičia. K logopédovi najčastejšie odporučí detský lekár alebo učiteľky v škôlke, no niektorí rodičia majú aj sami iniciatívu zlepšiť výslovnosť detí, keď si nevedia poradiť sami.

Dieťa by už totiž malo správne vyslovovať všetky písmená pred nástupom do školy. Prvá návšteva začína rozhovorom, pri ktorom si logopéd všíma reč vášho dieťaťa, ale nie len tú. Zameriava sa  najmä na slovnú zásobu, tempo reči, správnosť vyslovenia jednotlivých hlások a rôzne iné prejavy. Medzitým rodič môže vypĺnať dotazník, prípadne odpovedať na otázky ohľadne dieťaťa, ktoré sa týkajú jeho anamnézy. V otázkach, ktoré logopédov môžu zaujímať a majú súvislosť aj s vývinom reči sú napríklad záležitosti týkajúce sa spôsobu pôrodu, miery dieťaťa pri narodení, prípadné úrazy či jeho pohybové míľniky atď. Takže nie je na škodu si pred odchodom zopakovať, kedy sa vaše dieťa začalo  plaziť, štvornožkovať, sedieť, či chodiť. Najmä niektorých oteckov vedia tieto otázky občas poriadne zaskočiť. 

Mnohých možno zaujíma, či rodič na terapii ostáva, alebo logopéd pracuje s dieťaťom sám. Táto otázka nemá úplne jednoznačnú odpoveď, ale býva zvykom, aby rodič počas sedenia zostal. Náprava rečových ťažkostí si totiž vyžaduje nie len prácu s odborníkom v ambulancii, ale aj spoluprácu viacerých členov rodiny následne doma.

Relácia je pripravená v spolupráci s Ambulancia klinickej logopédie - Mgr. Lívia Hozlárová.