Správne dýchanie

Sezóna 1 - Epizóda 11

11.10.2023

Ďalšia epizóda »

Aj napriek tomu, že dýchanie samo o sebe je človeku prirodzené a vykonáva ho bez toho, aby bolo vedomé, môžeme dýchať aj nesprávne. Keďže reč je priamo spojená s fyziológiou dýchania, nesprávnou technikou môžu následne vznikať aj následky v podobe rôznych rečových ťažkostí. Na nesprávnom dýchaní sa môžu podielať viaceré príčiny. Môžu to byť napríklad zväčšené nosné mandle, menej častou príčinou je napríklad vybočená nosná prepážka, dudlík, nesprávne prisatie dieťaťa na prsník či  rôzne zlozvyky. Dokonca aj častá chorobnosť detí či alergie môžu prispieť k tomuto problému.

Tým, že je vtedy častokrát zapchatý nos a je znemožnené ním dýchať, dieťa využíva dýchanie ústami. To môže prerásť do toho, že aj keď sa zdravotný problém časom zlepší, alebo odstráni, zlozvyk dýchania ústami ešte stále pretrváva. Niektoré problémy však môžme odstrániť aj hneď v spolupráci s inými odborníkmi. Napríklad po vybratí zväčšených nosných mandlí sa zvykne dýchanie upraviť do pár dní aj samo. Vedeli ste, že aj nesprávnym výberom dudlíka môžme dieťaťu  spôsobiť niektoré logopedické ťažkosti? Ako by mal teda vyzerať ten správny a dokedy je najlepšie dieťa od dudlíka odnaučiť?  

Neskoré odobratie môže spôsobiť aj vznik nesprávneho zhryzu zubov, ktorý tiež dopomáha k správnemu vyslovovaniu. Ak logopéd zistí, že problémy s rečou sú spôsobené nesprávnym dýchaním, nasleduje terapia. Pri nej sa využívajú rôzne predmety a pomôcky, ktoré slúžia na podporu správneho dýchacieho stereotypu. Pozostávajú napríklad z ľahkej loptičky, do ktorej dieťa fúka či krútiacej vrtulky. Dôležité je mať pri cvičeniach čerstvý vzduch a radšej menej opakovaní, aby neprišlo u dieťaťa k závratom. Logopedička Lívia Hozlárová odporúča dať si napríklad vrtuľku doma na viditeľné miesto a pri prejdení okolo nej si do nej parkrát fuknúť.

Relácia je pripravená v spolupráci s Ambulancia klinickej logopédie - Mgr. Lívia Hozlárová.