Krvácanie z nosa

Sezóna 1 - Epizóda 1

Ďalšia epizóda »

Krvácanie z nosa sa často vyskytuje v dôsledku nasledujúcich situácií:

  1. Trauma: Fyzické poranenie nosa, ako je úder, pád alebo šok, môže spôsobiť krvácanie.

  2. Suchý vzduch: V extrémne suchých podmienkach môže nosná sliznica vyschnúť a prasknúť, čo vedie k nosovému krvácaniu.

  3. Alergie: Silné alergické reakcie alebo časté kýchanie môžu podráždiť nosnú sliznicu a spôsobiť krvácanie.

  4. Infekcie alebo choroby: Niektoré infekcie alebo choroby, ako napríklad sinusitída, môžu zvýšiť riziko krvácania z nosa.

Ak niekto krváca z nosa, tu sú kroky, ktoré môžete podniknúť pri poskytovaní prvej pomoci:

  1. Zachovajte pokoj: Osoba, ktorá krváca z nosa, by mala zostať pokojná a uvoľnená, aby sa minimalizovalo riziko ďalšieho krvácania.

  2. Sedenie vzpriamene: Osoba by mala sedieť vzpriamene a mierne nakloniť hlavu dopredu. Tým sa zabráni prehĺtaniu krvi, ktorá by mohla spôsobiť nepríjemný pocit v žalúdku.

  3. Stláčanie nosu: Osoba by mala stlačiť nosníky prstami a držať ich stlačené po dobu najmenej 10-15 minút. Toto pomôže zastaviť krvácanie. Je dôležité neustále sledovať čas a nepoužívať bavlnenú vatu alebo tampóny, ktoré by mohli zanechať bavlnené vlákna v nose.

Ak krvácanie neustále pokračuje aj po 15-minútovom stláčaní nosu alebo je veľmi silné, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, pretože môže byť potrebné ďalšie ošetrenie.

Toto sú všeobecné pokyny pre poskytovanie prvej pomoci pri krvácaní z nosa, ale je vždy najlepšie konzultovať konkrétnu situáciu so zdravotníckym profesionálom, ak je to možné.

Relácia vznikla v spolupráci so Záchrannou zdravotnou službou ZaMED.