STOP populizmu v zdravotníctve - Bezplatné zdravotníctvo

Sezóna 1 - Epizóda 21

Ďalšia epizóda »

V súvislosti so zdravotníctvom sa hovorí o nedostatok financií v zdravotníctve, či obrovskom investičnom dlhu. Najčastejšie sa však rieši nemocničný sektor, na ambulancie sa akosi zabúda. Na konci minulého roka žiadal ambulant navýšenie vo výške 35 % platieb. Nakoniec dostal 20 % navýšenie platieb vrátane inflácie a bez sanácie energií. Pričom sanácia energií bola ďalšia podmienka a k nej doteraz nedošlo.

Všetci kandidáti sa zhodli, že ambulantný sektor by mal byť "chrbticou" zdravotníctva. Prečo je však až na okraji záujmu? Ich nedofinancovanie mnohých núti, alebo zatvoriť ambulanciu, alebo prejsť do nezmluvného vzťahu s poisťovami, keď ich už neobmedzujú pravidlá. A môžu vyberať priame platby či rôzne druhy doplatkov. Ktoré tu naozaj máme. V rôznych formách. 

Máme teda na Slovensku naozaj bezplatné zdravotníctvo? Je pripravený nový minister / ministerka riešiť aj problém fincovania ambulancií? Je riešením spolufinancovanie pacienta? Akou formou?

Zväz ambulantných poskytovateľov organizoval v spolupráci s televíziou TV doktor diskusiu kandidátov na post ministra zdravotníctva pod názvom STOP POPULIZMU V ZDRAVOTNÍCTVE. Sledovať ste ju mohli v online vysielaní na Facebooku TV Doktor. Pozvanie zväzu priali:

  • JUDr. Zuzana Dolinková - Hlas-SD
  • Mgr. Oskar Dvořák - Progresívne Slovensko
  • MUDr. Andrea Letanovská, PhD. - Demokrati
  • MUDr. Peter Stachura, Dr. med. MBA - KDH
  • MUDr. Tomáš Szalay - Sloboda a Solidarita

Pre pracovné povinnosti sa na poslednú chvíľu ospravedlnil MUDr. Vladimír Baláž, PhD. - Smer-SD