Šikana u detí

Sezóna 1 - Epizóda 8

21.06.2023

Ďalšia epizóda »

Šikanu označujeme ako nežiadúce agresívne správanie jednotlivca, alebo skupiny ľudí, ktorej cieľom je zámerné ublíženie, zastrašovanie či ponižovanie iného človeka, či skupinu ľudí.  Šikanovaním však môžme nazvať aj vylúčenie osoby z kolektívu, zámerné zatajovanie informácií, či ignoráciu. Toto správanie nie je len jednorázové, ale pravidelne sa opakuje.

Môže mať rôzne podoby, ako napríklad fyzické (bitka, sotenie, ťahanie za vlasy, kopnutie...), verbálne (slovné ponižovanie, zosmiešňovanie, napodobňovanie, hanlivé prezývky..), sociálne (vylúčenie z kolektívu, ignorácia..), sexuálne (sexuálne narážky, dotyky, nevhodné návrhy). Najnovším spôsobom šikanovania je tzv. kyberšikana. Ide o šikanovanie prostredníctvom internetu a rôznych sociálnych sietí, často pod rúškom anonymity šikanujúceho. Patria sem nenávistné a urážlivé komentáre, zverejňovanie nevhodného obsahu voči osobám atď. 

Nie každý konflikt, ktorý medzi ľudmi nastane je šikanovaním. Pre šikanu je typická periodickosť, čiže časté opakovanie situácie. Jednorázová hádka, odmietnutie, či výmena názorov šikanovaním nie je. Ako môžme šikanovaniu predísť? Ak sa už objaví v kolektíve, ako môžme dieťaťu pomôcť? Dôležité je svoje dieťa dobre poznať, mať vytvorený pevný a bezpečný vzťah, aby sa nám nebálo zdôveriť. Pre deti, ktoré nie sú otvorené v komunikácii s rodičom to však môže byť omnoho väčší problém. Rodič si to ale môže všimnúť na zmenách správania. Dieťa sa často stáva plachým, uzatvára sa do seba, vyhýba sa rozhovorom. Taktiež sa môžu začať meniť jeho návyky a veci, ktoré predtým vyhľadávalo, ho zrazu prestanú zaujímať. Sú to napríklad situácie, keď je dieťa šikanované na nejakom krúžku. To, čo ho predtým bavilo, teraz odmieta navštevovať. Pozornosť treba zbystrieť aj v prípadoch, ak odrazu pýta viac desiat, má roztrhané a poškodené veci, či má na tele modriny.

Zistili ste, že vaše dieťa niekto šikanuje? Ako v takejto situácii zareagovať? Je vhodné riešiť konflikt priamo s agresorom? Alebo naopak, bolo to vaše dieťa, kto bol šikanujúci? Pýtate sa, prečo to spravil, čo ho k tomu viedlo a ako máte zareagovať? Dozviete sa to od klinickej psychologičky a psychoterapeutky Marty Zaťkovej.

Relácia vznikla v spolupráci s Psychológia Nitra - ambulancia klinickej psychológie.