Poruchy príjmu potravy

Sezóna 1 - Epizóda 9

28.06.2023

Poruchy prijímu potravy, označované aj ako "PPP", radíme k bio-psycho-sociálnym ochoreniam. Prejavujú sa abnormálnymi stravovacími návykmi, ktoré poškodzujú organizmus. Je to súbor viacerých ochorení, ktoré majú spoločné vlastnosti, ako napríklad neprimeraný záujem/nezáujem o jedlo a o výzor svojej postavy. Patria sem ochorenia ako mentálna anorexia, bulímia, záchvatové prejedanie, posadnutosť kalóriami či zdravou stravou a mnohé iné. 

Vyskytujú sa síce viac u dievčat a žien, ale nie sú výnimkou ani u mužského pohlavia. Žiaľ, stretávame sa s nimi oveľa častejšie ako v minulosti a začínajú sa objavovať aj čoraz v mladšom veku. Na rozvoji ochorenia sa podieľajú viaceré faktory, najviac však tlak okolia a ideálu krásy, ktorý sa vo veľkom pretláča najmä z medií a sociálnych sietí. Ako spoznáme, či naše dieťa alebo blízky môže trpieť poruchami prijímu potravy? Najčastejším ukazovateľom je zjavná strata hmotnosti. Taktíto ľudia môžu neustále odmietať potravu, príliš sa zaujímajú o to, čo zjedia, či naopak, požijú nadmerné množstvá jedla, rátajú si kalórie a majú skreslenú predstavu o vlastnom tele a jeho výzore. To časom vedie k ťažkej podvýžive a neskoršiemu zlyhávaniu funkcií organizmu, u dievčat napríklad aj k strate menštruácie. 

Pri krajných prípadoch žiaľ až k smrti. Preto je dôležité poruchy prijímu potravy čo najskôr identifikovať a podchytiť. Často sa PPP pridružia k inému zdravotnému problému, napríklad k depresii. Je možné PPP liečiť? Zvládneme ich sami doma v kruhu rodiny alebo je potrebné ihneď navštíviť odborníka? V čom spočíva terapia a ako môžme pomôcť našim blízkym, ak trpia niektorým z týchto ochorení? V relácii Medzi nami mamami sme tieto otázky položili a  na ne nám odpovedala  klinická psychologička a psychoterapeutka Marta Zaťková.

Relácia vznikla v spolupráci s Psychológia Nitra - ambulancia klinickej psychológie.