Frenuloplastika

Sezóna 1 - Epizóda 24

12.06.2023

Frenuloplastika je chirurgický zákrok, vykonávaný urológom, pri ktorom dochádza k predĺženiu frenula (uzdičky) na penise. Krátka alebo nesúmerná uzdička predstavuje problém hlavne pri pohlavnom styku. Počas erekcie vedie k prítomnému diskomfortu a zvýšenej citlivosti, čo môže viesť k predčasnej ejakulácii.

Indikácie 

Výkon by mali podstúpiť všetci muži, ktorí majú krátku uzdičku, u ktorých takýto stav spôsobuje ťažkost, ako je diskomfort a bolesť pri pohlavnom styku. Rovnako sa vykonáva fenuloplastika aj u tých ľudí, ktorých trápi predčasná ejakulácia.

Pred operáciou

Ako takmer pred kažkou operáciou, doporčuje sa prestať fajčiť, pretože fajčenie môže viesť k častejším komplikáciám a horšiemu hojeniu operačnej rany. Nutné je lekára informovať o prítomných alergiách, kvôli aplikovanej anestézii a o užívaných liekoch. 

Priebeh

Zákrok sa najčastejšie vykonáva v ambulantnej starostlivosti, kedy nie je nutná hospitalizácia pacienta. Vhodné je, aby pacient na zákrok prišiel s doprovodom, pretože po zákroku je zakázané 24 hodín šoférovať, kvôli anestézii. 

Najčastejšie sa zákrok vykonáva v lokálnej anestézii, ktorá sa aplikuje tenkou ihlou jedným vpichom. Uzdička sa horizontálne narežie do takej polohy, aby nespôsobovala ťažkosti a žiadny ťah na žaluď. Rana sa šije špeciálnym vstrebateľným materiálom, ktorý potom nie je nutné odstraňovať. Na ranu sa aplikuje antibakteriálna masť, ktorá znižuje riziko výskytu infekcie v mieste rany. Kontrola sa odporúča na 5 – 7 deň. 

Po operácii

Je normálne, že pacient po zákroku pociťuje únavu, nutné je mať kľudový režim. V prípade prítomnej bolesti, ktorá s odstupom času, ako sa rana hojí, odznieva, sa môžu užívať voľnopredajné lieky proti bolesti, prípadne ich môže predpísať aj lekár. Pacient by sa mal zdrźať sexuálnej aktivity po obu aspoň 6 týždňov, kým rana nie je úplne zahojená. 

Aby sa predišlo opuchu, prípadne miestnemu zakrvácaniu, zo začiatku sa odporúča na miesto operačnej rany aplikovať elastické ovínadlo. Do práce sa pacient môže vrátiť o pár dní, po konzultácii s lekárom.