M15 - M19 Artrózy - vyšetrenie a liečba

Sezóna 1 - Epizóda 19

08.06.2023

Alebo aj osteoartróza, je najčastejším ochorením, ktoré postihuje kĺby. A podobne, je aj najčastejšou príčinou, ktorá donúti človeka k vyhľadaniu odbornej pomoci. 

Ochorenie zasahuje rovnako mužov aj ženy. Na vzniku ochorenia sa podieľajú viaceré faktory. Genetické, metabolické, biochemické, biomechanické činitele následkom ktorých vzniká zápalový proces a celá kaskáda postihnutia kĺbu a okolitých štruktúr. Artróza nepostihne všetky kĺby naraz. Môže postihnúť iba jeden kĺb. U mužov je to zväčša koleno a u žien najmä bedrový kĺb. Alebo sa vyvíja postupne na viacerých kĺboch.

Podľa počtu zasiahnutých kĺbov sa tiež delí na:

  • generalizovaná - polartikulárna forma, keď je postihuje najmenej 3 kĺby alebo kĺbové skupiny
  • oligoartikulárna - pri menej ako troch
  • monoartikulárna, lokalizovaná, ak je postihnutý iba jeden kĺb

Diagnostika

Určuje na základe anamnézy odobratej od postihnutého človeka a klinického obrazu. Ďalej sa vykonáva fyzikálne vyšetrenie. Hodnotí sa funkčný stav kĺbu, rozsah pohybu, stuhnutosť a bolestivosť, deformita, ale taktiež prítomný opuch, teplota či sfarbenie pokožky. Dôležité je vylúčenie inej diagnózy môže sa voliť laboratórne vyšetrenie krvi (reumatické ochorenie, psoriáza, DNA). Následne dôležité zobrazovacie metódy ako je RTG, USG, scintigrafia, CT či MRI. Artrózurozdeľujeme do štyroch štádií po vyhodnotení RTG nálezu. Po včasnom odhalení diagnózy nastupuje liečba, ktorá má za účel obmedzenie prejavov a komplikácií ochorenia.

Liečba

Je sťažená faktom, že nie je známa presná príčina. Dôležitá je prevencia životospráva, dostatok pohybu. Kladie sa dôraz na poučenie človeka režimové opatrenia (úprava športu, pohybové návyky). Vhodné je plávanie a bicyklovanie. Ďalej je to fyzikálna a pohybová liečba. Hydroterapia, elektroterapia, magnetoterapia, laser, ultrazvuk, rázová vlna. V prípade nadváhy a obezity je dôležitá úprava telesnej hmotnostiVyužívajú sa aj protetické pomôcky, ortézy, oporné pomôcky. Je možné použiť aj akupunktúru či alternatívnu alebo homeopatickú liečbu. Farmakologická liečba je dôležitá, na tlmenie bolesti, využívajú sa analgetikánesteroidné antireumatiká (NSA), kortikoidy. Lieky so skupiny SYSADOAglukozamín sulfát (GS), chondroitin sulfát (CHS), kyselina hyalurónová (KH), Diacerhein (extrakt z rebarbory). Využíva sa aj lokálna liečba, ktorá dopĺňa ostatné formy.

Z operačnej liečby je možná aj artroskopia s minimálnou dobou rekonvalescencie, keď sa kĺb vyplachuje a odstráni sa z neho drobná drť. Pri nutnosti chirurgického operačného zákroku, príkladom je aj totálna umelá kĺbová náhrada, čiže endoprotéza, sa hodnotí celkový stav pacienta aj ostatné ochorenia. Následná pooperačná starostlivosť a rehabilitácia.