Alergénová imunoterapia

Sezóna 1 - Epizóda 26

07.06.2023

Alergia je neprimeraná reakcia imunitného systému na kontakt s cudzou látkou – alergénom. Tým môžu byť roztoče, peľ, zvieracia srsť, rastliny…. Nejakou formou alergie dnes trpí 30-40 % svetovej populácie, pričom v Európe je alergia dokonca najčastejším chronickým ochorením. Mnohí lekári stále predpisujú len lieky, ktoré riešia iba príznaky alergie, napríklad zmierňujú opuchy, svrbenie, kýchanie. Pritom mnohé druhy alergií sa dnes dajú celkom vyliečiť.  

„Alergénová imunoterapia je jediný spôsob ako alergika vyliečiť. Trvá to dlhšie a je to náročnejšie, ale určite to stojí za to. Ak pacientovi lekár túto možnosť liečby neponúkne automaticky, mal by si ju aktívne pýtať,“ vraví imunológ a alergológ m. prof MUDr. Peter Pružinec, CSc..

Alergénová imunoterapia sa používa pri peľovej, roztočovej, zvieracej, prípadne plesňovej alergii. Jej princíp spočíva v znižovaní precitlivenosti organizmu na alergén. Postupne, prostredníctvom kontrolovaných opakovaných dávok spúšťača alergie naučí precitlivený imunitný systém nereagovať. Tento postup odstráni alebo výrazne zmierni príznaky alergie a prinesie tiež dlhodobú úľavu. Navyše má aj preventívny efekt na vývoj ďalších alergií a alergickej astmy.