M75.0 Adhezívna kapsulitída pleca (syndróm zamrznutého ramena)

Sezóna 1 - Epizóda 14

Ďalšia epizóda »

Pacienti najčastejšie udávajú obmedzenú pohyblivosť v kĺbebolesť sa často vyskytuje po vykonaní ťažkej a namáhavej fyzickej aktivite alebo po nesprávnom a náročnom cvičení. Postupne sa stráca schopnosť manuálnej práce, ťažkosti pacienta obmedzujú v každodenných činnostiach. 

Štádiá

  1. Mrznúce štádium - bolesť sa prejavuje pri každom pohybe kĺbom, postupne sa zhoršuje, najmä v noci. Tento stav trvá 6-9 mesiacov.
  2. Zmrznuté štádium - bolesť ustupuje ale zhoršuje sa jeho stuhnutosť. Pohyb je obmedzenejší, zhoršuje sa bežná denná aktivita. Táto fáza trvá najčastejšie 4 – 12 mesiacov.
  3. Rozmrazovacie štádium - rozsah pohybu sa vracia do normálu, môže to trvať 6 mesiacov až 2 roky. 

Diagnostika 

Diagnostiku vykonáva ortopéd, ktorý v prvom rade rameno dôkladne vyšetrí. Dôležité je zhodnotiť rozsah pohybu a prípadne vyskytujúce sa komplikácie. Zo zobrazovacích metód sa využíva natívna snímka muskuloskeletálneho systému (RTG), so zameraním sa na ramenný kĺb. Môže sa využívať aj ultrasonografia (USG) alebo magnetická rezonancia (MR). 

Liečba

V závislosti od poškodenia a príčiny sa využívajú nesteroidné antiflogistiká (lieky proti zápalu) a analgetiká (lieky proti bolesti). Možné je využiť aj podávanie injekčného anestetika priamo do oblasti ramenného kĺbu. Terapiu je vhodné kombinovať aj spolu s fyzioterapeutickými a rehabilitačnými metódami. Chirurgická terapia je indikovaná len zriedkavo, v prípade, že pacient na liečbu dlhodobo nereaguje. V domácej starostlivosti sa môže proti bolesti využívať ľadový obklad po dobu 15 minút.