Keď dieťa nechce spať

Sezóna 1 - Epizóda 3

17.05.2023

Ďalšia epizóda »

Prebdené noci si po narodení dieťaťa zažil azda každý jeden rodič a to najmä v prvých mesiacoch jeho života. Je to síce pomerne bežné, ak však toto obdobie trvá príliš dlho, je to hlavne pre matky veľmi vyčerpávajúce. Dobrý spánok je totiž základom zdravého fungovania či už dieťaťa, alebo jeho mamy (či otecka). Často sa však v realite človek stretne so sťažnosťami typu: "nechce mi spávať", "stále sa budí", "som veľmi nevyspatá", atď..

My sa teraz pozrieme na spánok z hľadiska psychológie. Čo môžem ja, ako rodič spraviť pre to, aby moje dieťa spalo lepšie? Je lepšie spať spolu, alebo nechať spať dieťa osamote? Pomáhajú predspánkové rituály? Určite ste už počuli aj o tzv. metóde vyplakania , kde sa odporúča dieťatko nechať vyplakať, až kým sa nenaučí zaspávať samo a nepýtať si tak pozornosť rodiča. Kým jedny si ju nevedia vynachváliť a sľubujú úspech, iní ju ostro kritizujú. Čo si o tom myslí psychologička PhDr. PaedDr. Martou Zaťkovou, PhD..? 

Je takáto metóda vhodná a účinná? Hoci sa vo väčšine prípadov problémy so spánkom časom vyriešia alebo upravia, treba skúsiť pátrať po príčinách u svojho dieťaťa čo najskôr. Niekedy totiž stačí len malá zmena alebo návyk, aby sme mu zabezpečili kvalitný a nerušený spánok. A pamätajte, vždy treba prihliadať na individualitu vášho dieťaťa a rodiny. To, čo funguje u jedného, nemusí fungovať u vás. Každé dieťa však potrebuje pokojnú a milujúcu mamu a pravidelný a dobrý spánok pomáha nie len deťom, ale aj ich rodičom.

Relácia vznikla v spolupráci s Psychológia Nitra - ambulancia klinickej psychológie.