Prečo ma dieťa neposlúcha

Sezóna 1 - Epizóda 4

24.05.2023

Ďalšia epizóda »

Zrejme každý rodič si už zažil situáciu, že ho jeho dieťa nechcelo poslúchnuť. Deti by však rodičov mali rešpektovať a ak to tak nie je, často sa pýtajú, kde pri výchove urobili chybu. O tom, ako v takýchto prípadoch, keď deti neposlúchnu zareagovať, ktoré metódy sú správne a naopak, ktoré nevhodné si povieme s klinickou psychologičkou a psychoterapeutkou Martou Zaťkovou. Slovná komunikácia hrá pri výchove detí veľmi dôležitú rolu. 

Ak očakávate, že deti majú dodržiavať isté pravidlá, je dôležité im to nielen oznámiť, ale aj dôsledne vyžadovať ich plenie. Je neposlúchnutie dieťaťa vždy zlyhaním výchovy a rodiča? Máte pocit, že sa snažíte žiť pekne a ísť príkladom, no napriek tomu vás  vaše dieťa nerešpektuje a nespráva sa podľa predstáv? Čo môžem ja, ako rodič zmeniť? Existuje veľa tipov a rád, ako motivovať deti k dobrému správaniu. Niektorým pomáhajú motivačné tabuľky, iným rôzne odmeňovacie systémy, niekomu stačí milé slovo či prosba, na niekoho funguje krik. Povieme si o výhodách a nevyhodách týchto jednotlivých metód. Ktoré z nich sa neodporúčajú použiť vôbec? Mnoho ľudí si stále obhajuje fyzické tresty detí. Vraj v správnej miere padnú na úžitok. Majú ale efekt z dlhodobého hľadiska? Ako môžu vplývať na deti neskôr?

Veľa odborníkov sa zhodne na názore, že čím častejšie budete na deti kričať alebo ich fyzicky trestať, tým viac budete svoju rodičovskú autoritu strácať.  Prirodzený rešpekt môže zastúpiť strach. Naopak, ak má dieťa vytvorený dôverný a bezpečný vzťah k rodičovi, je oveľa vnímavejšie v tom, čo mu chce povedať a začína plniť a tolerovať jeho požiadavky. Bez lásky a neochoty vnímať vývinové požiadavky svojho dieťaťa sa poslušnosť nikdy nerozvinie. Aj keď sa asi každému občas stane, že stratí trpezlivoť pod nátlakom emócií a nezvládne situáciu, dôležité je nájsť si opäť cestu k sebe.

Relácia vznikla v spolupráci s Psychológia Nitra - ambulancia klinickej psychológie.