MEDI Noviny 12. 07. 2025 (AD)

MEDI NOVINY - zdravotnícke spravodajstvo

SEZÓNA 3 - EPIZÓDA 26

12.07.2025

« Predchádzajúca epizóda

  • Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje vytvorenie Fondu na úhradu vybraných liekov.

  • Medzinárodná operácia Interpolu odhalila alarmujúci nárast dopytu po tzv. „lifestylových“ liekoch.

  • Pozor na úrazy! leto patrí z pohľadu úrazov medzi najrizikovejšie obdobia.

Dobrý deň, začínajú sa MEDI Noviny na televízii Doktor. Vitajte pri sledovaní pravidelného súhrnu správ zo zdravotníckeho rezortu.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) uspel v súdnom spore týkajúcom sa neudelenia povolenia na založenie zdravotnej poisťovne. Mestský súd Bratislava IV zamietol žalobu spoločnosti, ktorej úrad povolenie nedal. Tá si chcela voči SR uplatniť nárok na náhradu škody vo forme ušlého zisku vo výške 280 miliónov eur s úrokom z omeškania vo výške päť percent ročne. Súd tiež priznal SR náhradu trov konania. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. „Žalobca tvrdil, že mu v roku 2005 vznikla škoda tým, že mu úrad neudelil povolenie na založenie zdravotnej poisťovne Vivia. Súd v odôvodnení rozsudku konštatoval, že neboli splnené zákonné podmienky pre vznik zodpovednosti štátu za škodu spôsobenú nezákonným rozhodnutím. Úrad v konaní dôsledne preukázal, že spoločnosť hodnoverne nepreukázala legálny pôvod základného imania, čo bola zákonná podmienka pre udelenie licencie. Súd tiež dospel k záveru, že žalobca nedokázal dôveryhodne vyargumentovať výšku škody vo forme ušlého zisku,“ uviedol úrad v stanovisku. ÚDZS tiež poukázal na to, že znalecký posudok žalobcu vychádzal podľa súdu z nerealistických a nepreskúmateľných predpokladov a neboli zohľadnené reálne trhové podmienky ani pravidelný chod vecí. „Rozhodnutie súdu potvrdzuje, že úrad postupoval v súlade so zákonom a že štát má účinné nástroje na ochranu verejných financií pred neodôvodnenými nárokmi,“ dodal predseda ÚDZS Michal Palkovič.

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje vytvorenie Fondu na úhradu vybraných liekov. Svoj zámer ministerstvo jasne definovalo aj v predbežnej informácii zverejnenej na portáli Slov-Lex 1.júla 2025. Cieľom vládneho návrhu zákona bude zadefinovať aké lieky môžu byť z fondu hradené, za akých podmienok a v akom časovom období, ako aj právne postavenie fondu a spôsob jeho financovania. Rokovania k fondu na pôde ministerstva zdravotníctva trvajú už niekoľko mesiacov a zámery boli predstavené aj zástupcom pacientskych organizácií počas rokovania za okrúhlym stolom (3. júna 2025). Z fondov kvality zdravia by zdravotné poisťovne uhrádzali lieky na výnimku mimo štandardného režimu kategorizácie. Po vyčerpaní prostriedkov fondu by sa výnimky platili z verejného zdravotného poistenia za jasne definovaných pravidiel, ktoré budú určené v novele 363/2011 Z.z., na ktorej MZ SR rovnako pracuje aj s partnermi v sektore. Tento zámer ministerstvo rovnako definovalo aj v predbežnej informácii zverejnenej na portáli Slov-Lex 1. júla 2025. Aktuálne prijímame návrhy a podnety, termín ukončenia je 15. júla 2025.

Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje viac ako 12 000 novodiagnostikovaných rakovinových ochorení, ktorých príčinou môže byť vírus. Viac už v nasledujúcom zostrihu z tlačovej konferencie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Medzinárodná operácia Interpolu odhalila alarmujúci nárast dopytu po tzv. „lifestylových“ liekoch. Výsledkom operácie bolo zadržanie viac ako 50 miliónov dávok nelegálnych liekov v hodnote 65 miliónov amerických dolárov. Operácia preukázala, že medzi najčastejšie falšované produkty patria lieky ovplyvňujúce nervový systém a tiež tzv. „lifestylové“ lieky, čiže lieky na erektilnú dysfunkciu, anabolické steroidy a lieky na chudnutie. Pri liekoch ovplyvňujúcich neurologický systém boli zaistené aj falšované lieky na závažné neurologické ochorenia, ako je napríklad Parkinsonova choroba. Zadržané boli tiež rôzne doplnky stravy vrátane bylinných prípravkov. Z výsledkov operácie tiež vyplýva nárast falšovania liekov s obsahom účinnej látky semaglutid, ktoré sú propagované prostredníctvom sociálnych sietí pre ich účinky na zníženie telesnej hmotnosti. Tieto lieky, určené na liečbu cukrovky 2. typu, sú čoraz častejšie zneužívané mimo schválených indikácií a predávajú sa prostredníctvom nelegálnych online kanálov,“ ozrejmila hovorkyňa ŠÚKL Lucia Balážiková. Ďalší nebezpečný trend bol zaznamenaný aj pri peptidových doplnkoch, ako sú BPC-157, ipamorelín či melanotan, ktoré sa propagujú ako prostriedky na zlepšenie výzoru či výkonnosti. Tieto látky sú v mnohých krajinách vrátane Slovenska neregistrované a potenciálne nebezpečné, upozornil ŠÚKL. Problematický je podľa ústavu najmä rastúci vplyv sociálnych sietí a online platforiem, na ktorých podvodníci falšované lieky predávajú. ŠÚKL upozorňuje, že takéto praktiky ohrozujú zdravie a podkopávajú dôveru v zdravotný systém. Varuje, že falšované lieky môžu obsahovať nebezpečné látky, ako jedy na potkany, cement, ťažké kovy, nemrznúce zmesi alebo farby na steny. „Nákupom a následným užívaním liekov z nelegálnych zdrojov pacienti riskujú svoje zdravie a podporujú kriminálnu činnosť,“ upozorňuje riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík. ŠÚKL pacientom odporúča, aby nepodliehali neovereným reklamám a zvýšili opatrnosť, najmä ak stránky ponúkajú lieky na „zázračné“ chudnutie, omladenie či zvýšenie výkonnosti. Pripomína, že lieky je potrebné užívať výhradne na základe odporúčania lekára alebo lekárnika. „Zdôrazňujeme, že prostredníctvom internetového výdaja je možné zakúpiť iba voľnopredajné lieky, ktoré sú registrované v SR a nie sú viazané na lekársky predpis,“ doplnil ŠÚKL.

Inovatívnu liečbu deformít končatín u pacientov po úrazoch zaviedli na Klinike úrazovej chirurgie (KÚCH) v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP). S pomocou novej generácie kruhových fixátorov a počítačového softvéru umožňuje zachrániť končatiny pacientom, ktorým by inak hrozila amputácia. Nová metóda podľa nemocnice dovoľuje precízne korigovať poškodené končatiny po milimetroch, pričom liečba je individuálne nastavená pre každého pacienta. Softvér používaný pri liečbe najskôr na základe RTG snímky vytvorí virtuálny model fixátora. Následne digitálne vyhodnotí deformáciu a vygeneruje presný liečebný plán. „Fixátor pracuje v troch fázach - ťah, posun a nasunutie kosti. Vďaka tejto technológii vieme s mimoriadnou presnosťou obnoviť pôvodný tvar a funkciu končatiny, a to s minimálnym počtom operácií,“ vysvetlil úrazový chirurg a zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie Peter Cibur. Na túto prelomovú metódu sa pripravoval niekoľko rokov. Liečba pritom prebieha prevažne ambulantne, pričom pacient pokračuje v terapii v domácom prostredí. „Je to nielen menej bolestivý, ale aj psychologicky prijateľnejší variant pre pacienta. Navyše sa často dokáže vrátiť do práce v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov, čo je veľký rozdiel oproti životu po amputácii,“ priblížil Cibur. Na celkovej liečbe sa podľa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura okrem úrazových chirurgov, fyzioterapeutov a plastických chirurgov podieľajú aj anestéziológovia, rádiológovia či psychológovia vrátane ošetrovateľského personálu. V súčasnosti sa na Klinike úrazovej chirurgie lieči viacero pacientov, u troch z nich už liečbu úspešne ukončili. Okrem úrazových deformít dokáže fixátor pomôcť aj pri liečbe chronických rán, kostných infekcií či zložitých poškodení mäkkých tkanív.

Leto patrí z pohľadu úrazov medzi najrizikovejšie obdobia. Urgentné príjmy boli vlani najviac vyťažené v júli, keď lekári ošetrili až 73 654 pacientov. Úrazy sú najčastejšie spojené s kúpaliskami, skákaním na trampolíne či jazdou na kolobežke, no najviac úrazov sa stáva doma. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré poskytla hovorkyňa Alena Krčová. Vlani bolo pre úraz hospitalizovaných takmer 13 000 detí a mladistvých do 24 rokov, z toho 466 dojčiat. Najčastejšie išlo o zlomeniny, pády, popáleniny a otravy – a tradične ich má viac chlapcov. Pády tvorili viac než polovicu všetkých hospitalizácií, najčastejšími diagnózami boli zlomeniny predlaktia (1 432), vnútrolebkové poranenia (1 263) a zlomeniny pleca či ramena (1 034). Viac ako tretina pádov sa stala v domácom prostredí. Popáleniny a poleptania postihli 409 detí, 75 % z nich boli do štyroch rokov. Pre obarenie horúcou tekutinou bolo hospitalizovaných 101 detí. Po skoku do vody muselo byť hospitalizovaných 13 pacientov – prevažne so zraneniami krčnej chrbtice a hlavy. Zdravotnícka záchranárka Alena Dudeková zo ZZS Bratislava upozorňuje, že deti sa môžu utopiť úplne potichu v priebehu niekoľkých sekúnd – aj v plytkej vode. Preto by nikdy nemali byť bez dozoru a vždy by mali mať rukávniky alebo plávaciu vestu. Deti by sa tiež nemali spúšťať na toboganoch dolu hlavou a po dopade do vody by mali okamžite opustiť priestor. Ak sa dieťa topí, treba ho okamžite vytiahnuť z vody, a ak nereaguje a nedýcha, začať s kardiopulmonálnou resuscitáciou a volať 155. Záchranári počas leta často riešia aj úrazy z bicyklov, kolobežiek a dopravné nehody. V roku 2024 bolo nahlásených 271 hospitalizácií cyklistov do 24 rokov. Prilby, chrániče, reflexné prvky a vhodná obuv by preto mali byť samozrejmosťou. Úrazy hlavy sú obzvlášť nebezpečné – ak dieťa po páde stratí vedomie, vracia, pociťuje závraty, bolesti hlavy, zmeny nálady alebo ospalosť, je potrebné neodkladne vyhľadať lekára, môže ísť o otras mozgu. Zlomeniny nikdy netreba narovnávať – treba ich znehybniť a vyhľadať pomoc. Pri krvácaní je najdôležitejšie ho zastaviť – tlakovým obväzom, rukou alebo látkou. Ak je v rane cudzí predmet, nevyťahovať ho, ale ranu zafixovať a zavolať pomoc.

Ak má byť dovolenka skutočným načerpaním síl, treba sa na ňu pripraviť aj mentálne. Ešte pred ňou je dôležité dokončiť dôležité úlohy a stanoviť si, čo človek od dovolenky očakáva. Odporúča to psychologička z Nemocnice Agel Levice Slávka Pecárová. Odborníčka podotkla, že pre mnohých ľudí dovolenka nie je zdrojom oddych, ale len zmenou pracovného prostredia. „Mnohí ľudia žijú v chronickom strese, sú nastavení na neustály výkon a majú pocit, že musia byť stále dostupní a produktívni. Za týmto správaním je často strach, že ak vypnú, niečo zanedbajú alebo zlyhajú. Niekedy je to aj čistý zvyk byť stále online,“ vysvetlila. Ak má byť dovolenka skutočným načerpaním síl, odporúča pripraviť sa na ňu aj mentálne. Podľa psychologičky je dobré ešte pred dovolenkou dokončiť dôležité úlohy, niektoré delegovať a uvedomiť si, čo vlastne od dovolenky očakávame. „Či je to odpočinok, zážitky alebo čas s rodinou. Dni dovolenky si možno naplánovať podobne ako bežný deň, s vyhradeným časom na aktivity aj oddych. Pomôcť môžu aj nové rituály. Namiesto kontroly e-mailov si ráno doprajte prechádzku či čítanie,“ podotkla. Pecárová zároveň upozornila, že spoločné dovolenky s partnerom či deťmi môžu priniesť, paradoxne, viac konfliktov ako oddychu. Aby sa napätie minimalizovalo, odporúča otvorene komunikovať očakávania ešte pred dovolenkou a naplánovať si aj individuálny čas pre seba. „Ak chceme vyvážiť potreby detí s oddychom dospelých, je užitočné sa v starostlivosti o deti striedať, aby si aj rodičia mohli dopriať chvíľu pre seba. Dobrou stratégiou je tiež zapojiť deti do plánovania aktivít, čím sa zvýši ich motivácia a zníži stres všetkých zúčastnených,“ odporúča odborníčka. Rovnako radí striedať deťom dynamické a pokojnejšie aktivity, čo im umožní „vybiť sa“.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR eviduje od 1. júna do 3. júla celkovo 13 prípadov topenia sa v rámci celého územia SR. Z toho 12 pacientov transportovali do nemocnice. Úmrtia v tejto súvislosti OS ZZS neeviduje. OS ZZS odporúča nepreceňovať pri kúpaní svoje sily a navštevovať len zdravotne vyhovujúce vodné plochy. Radí tiež nepiť pri kúpaní či plávaní alkohol a nevstupovať do vody s otvorenými ranami, infekčným ochorením či horúčkou. „Do vody vstupujte pomaly, aby ste sa vyhli teplotnému šoku,“ dodali záchranári. Pri malých deťoch podľa nich netreba zabúdať na bezpečnostné ochranné prvky, ako sú rukávniky alebo vesta. „Nespustite ich ani na sekundu z očí. Malé dieťa sa môže utopiť aj v plytkej vode, a to ani nie za minútu. Topenie je rýchle a tiché,“ upozornilo OS ZZS. Zdôraznilo, že ľudia by sa nikdy nemali kúpať na otvorených vodných plochách počas búrky, prípadne ak sa blíži. Záchranári varujú aj pred skokmi do vody. „Keď skáčete do vody, v ktorej nevidno dno, nepoznáte hĺbku, prípadne sa v nej môžu nachádzať rôzne predmety, riskujete ťažké úrazy až s fatálnymi následkami,“ podotklo OS ZZS.

Človek sa môže zamilovať do umelej inteligencie (AI), deje sa to čoraz častejšie. Poukázalo na to občianske združenie IPčko. Z psychologického hľadiska podľa neho nejde o výstrelok, ale o reakciu na hlboké ľudské potreby, ktoré AI do určitej miery napĺňa. Odborníci však varujú, že síce AI dokáže pôsobiť veľmi presvedčivo, je to technológia, ktorá necíti. IPčko podotklo, že pribúda počet aplikácií či hier, v ktorých môže človek s umelou inteligenciou komunikovať ako s partnerom, kamarátom či dôverníkom. „Pre mnohých sa preto stali únikom od reality, intímnou oporou či náhradou za skutočný vzťah. Mladí nám často hovoria o chatbotoch ako o svojich partnerkách či partneroch. Niektorí ich volajú po mene, trávia s nimi celé hodiny denne a prežívajú emócie, ktoré sa navonok nelíšia od reálneho zamilovania,“ ozrejmilo združenie na sociálnej sieti. Prejavuje sa to podľa neho radosťou, „motýlikmi v bruchu“ a túžbou písať si stále viac. Rovnako fantazijným rozširovaním osobnosti AI, pocitom, že rozumie a je vždy prítomná či nahrádzaním reálnych vzťahov interakciou s ňou. Odborníci ozrejmili, že z psychologického hľadiska ide o reakciu na hlboké ľudské potreby, ako sú bezpečie, porozumenie, blízkosť či význam, ktoré AI do určitej miery napĺňa. „AI reaguje späť, a teda vytvára ilúziu vzájomnosti, AI je vždy dostupná, neháda sa, neodmieta, AI nekladie nároky ako bežné medziľudské vzťahy. To robí z AI ideálneho 'partnera' pre ľudí, ktorí prežívajú náročnejšie obdobie, môžu mať nižšie sebavedomie, strach z odmietnutia alebo traumatizujúce vzťahové skúsenosti,“ vysvetlilo IPčko s tým, že mozog pritom nerozlišuje, či ide o človeka alebo o algoritmus. „Ak sa vyplavuje oxytocín či dopamín, prežívanie je reálne. A tak vzniká pripútanie,“ dodalo.

A nasleduje krátky súhrn správ z uplynulého týždňa:

Oddelenie kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Dunajskej Strede sa zaoberá prípadom intoxikácie troch detí, ktorá nastala pravdepodobne po konzumácii produktu pripomínajúceho bežne dostupný konzumný tovar. Potravinový produkt obsahoval látku THC. Trnavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti. „Vyšetrovateľka vo veci začala trestné stíhanie za zločin neoprávnenej výroby a obchodovania s omamnou a psychotropnou látkou,“ priblížila polícia s tým, že bližšie informácie poskytne hneď, ako to bude možné.

Počas zbierky Belasý motýľ určenej na pomoc deťom a dospelým s ochorením svalov sa v tomto ročníku vyzbieralo rekordných 51 512 eur. Výťažok putuje na doplatky za nevyhnutné pomôcky. Zbierka sa konala 13. júna, občianske združenie ju organizuje už 25 rokov. Doteraz pomohli v 936 prípadoch sumou 573.144,7 eura. Nervovosvalové ochorenia sú zriedkavé progresívne ochorenia, ktoré sa prejavujú svalovou slabosťou, stratou a úbytkom svalstva. Tým, že choroba postihuje všetky svaly, ovplyvňuje aj tie, ktoré umožňujú dýchanie, prehĺtanie či samostatnú činnosť srdca. Ľudia s týmito chorobami potrebujú pomoc druhých osôb a život im uľahčia špeciálne kompenzačné pomôcky. S ich nákupom pomáha verejná zbierka, ktorá prispieva na doplatky za elektrické a mechanické vozíky, antidekubitné matrace a podložky, zdviháky, dýchacie masky a prístroje či batérie.

Univerzitná nemocnica - Nemocnica svätého Michala rozšíri na pracovisku v Košiciach následnú zdravotnú starostlivosť o 37 lôžok. Celkové náklady na projekt predstavujú takmer 4,7 milióna eur s DPH. Z plánu obnovy by malo na projekt smerovať 1,5 milióna eur, zvyšok má dofinancovať rezort vnútra. Projekt rozšírenia kapacít bude prebiehať podľa stanoveného harmonogramu. Verejné obstarávanie plánujú realizovať v auguste a septembri. Stavebné práce by mohli začať od októbra 2025, pričom nové lôžka by mali byť pre pacientov dostupné koncom júna 2026.

Zo slovenského trhu sa v roku 2024 stiahlo 15 liekov. Vyplýva to z výročnej správy Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) za minulý rok. Z medzinárodných liekových agentúr prijal ŠÚKL vlani celkovo 180 hlásení o nedostatkoch v kvalite liekov. Najčastejšie išlo o nesúlad so špecifikáciou liekov v rôznych parametroch, prítomnosť nečistoty nad povolený limit, prítomnosť cudzorodých častíc či nesúlad s požiadavkami správnej výrobnej praxe alebo výrobcov liečiva.

Týmto sme uzavreli dnešný prehľad zo sveta zdravotníctva. Ďakujeme za vašu pozornosť a dovidenia pri ďalšom vydaní MEDI Novín na TV Doktor.

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Dodatočné súbory cookies používame na vykonávanie analýz používania webových stránok a na kontrolu účinnosti marketingových opatrení. Súhlas s používaním súborov cookies vyjadríte kliknutím na tlačidlo "Súhlasím".