Moje dieťa rozpráva, avšak nezrozumiteľne a s chybami
Sezóna 1 - Epizóda 3
16.05.2023
Konečne sa vám dieťa rozrozprávalo, ale nikto mu nerozumie? Neschopnosť používať správne hlásky alebo ich skupiny sa nazýva dyslália. Patrí medzi najčastejšie poruchy schopnosti komunikovať. Čakať, že sa to nejak upraví časom nie je správne a nemalo by sa to podceňovať. Môže to byť totiž aj prvým príznakom vážnejšieho neurologického ochorenia čí signalizovať poruchu sluchu, alebo celkového vývinu.
Kedy je teda ten najvyšší vek na posúdenie správnej výslovnosti? Dieťa by ju malo mať zvládnutú už okolo 3 roka (s výnimkou písmena "R"), najneskôr však do približne piateho roku života. V 3 rokoch by mala byť jeho reč zrozumiteľná aj pre cudzích ľudí. Pokiaľ však problémy s rečou naďaľej pretrvávajú, je určite na mieste navštíviť logopéda, ktorý po vyšetrení zvolí najvhodnejšiu terapiu. Existuje veľa cvičení a špeciálnych postupov, na základe ktorých rodič s dieťaťom môže nesprávne vyslovovanie napraviť. Rozhodne by sa rodič na dieťa nemal hnevať, neustále ho opravovať, opakovať po ňom zle povedané slovo čí ho zosmiešňovať.
Vhodné je zopakovať nesprávne slovo spisovne, ale nenútiť dieťa nasilu vyslovovať správne. Neodbornou technikou môže rodič doma totiž ešte viac pokaziť a zafixovať nesprávne vyslovovanie, preto by mali byť všetky cvičenia skonzultované s odborníkom. Dozviete sa aj, aké riziká môžu predstavovať rôzne logopedické pomôcky vo forme DVD a náučných videí a taktiež, či je vhodné začať učiť dieťa s problémami komunikácie cudzí jazyk.
Relácia je pripravená v spolupráci s Ambulancia klinickej logopédie - Mgr. Lívia Hozlárová.