Začínajúca zajakavosť

Sezóna 1 - Epizóda 4

23.05.2023

Ďalšia epizóda »

Stále veľa ľudí si nesprávne myslí, že za zajakávanie môže trauma z detstva alebo prelaknutie. Je to však mýtus. Zajakavosť je vývinové, čiže vrodené ochorenie. Stresová situácia tak môže byť len spúšťačom, nie jej príčinou. Koktavosť, ako je ľudovo nazývaná, je závažná porucha reči prejavujúca sa častým opakovaním a predlžovaním zvuku, slabík či slov, ale aj váhaním čí prestávkami v komunikácii. K prvým príznakom prichádza približne vo veku 3-5 rokov.

Ak tieto prejavy nezmiznú do pol roka, je vhodné neodkladne navšťíviť logopéda, ktorý nastaví najvhodnejšiu terapiu. Dôležitú úlohu tu plní aj rodina a blízke okolie dieťaťa. Takéto dieťa potrebuje pochopenie a veľa trpezlivosti. Negatívne naň pôsobia zdanlivo posmelujúce vety, ako napríklad: "ukľudni sa, pomalšie, dýchaj"  a podobné frázy, ktoré sú však kontraproduktívne. Častokrát sa musí už malé dieťa vysporiadať s výsmechom rovesníkov. Pomôcť mu môžete svojim prístupom. Nedajte mu najavo, že Vás to trápi, naopak, dieťa treba posmeliť a pracovať na jeho sebavedomí. Ak sa zakoktá vo Vašej prítomnosti, neskáčte mu do reči a nechajte ho, nech svoju vetu doknčí same.

Buďte trpezliví a vytvárajte pauzy, v ktorých aj dieťa dostane väčší priestor na reakciu. Ak nájde vo Vás oporu a budete sa spoločne tešiť aj z malých úspechov, cesta k rozprávaniu bez zajakávania bude o čosi jednoduchšia.

Relácia je pripravená v spolupráci s Ambulancia klinickej logopédie - Mgr. Lívia Hozlárová.