Prehltnutá gombíková batéria
Sezóna 3 - Epizóda 3
31.03.2025
Gombíkové batérie sa nachádzajú v rôznych hračkách pre deti, ale aj v predmetoch, ktoré bežne používame a naše detičky sa k nim nemajú problém dostať. Môžu to byť napríklad hodinky, teplomer, kľúče od auta, diaľkové ovládanie na bránu, kuchynská váha a pod. Predpokladám, že žiadny rodič nedá gombíkovú batériu priamo dieťaťu do ruky. Deti sa k nim však môžu dostať napríklad vtedy, ak sa rozbije hračka, v ktorej sa batéria nachádza, alebo sa po rozbití hračky dieťa za kotúľajúcou batériou rozbehne, alebo máte batériu pripravenú na odovzdanie do zbernej nádoby alebo sú detičky, ktoré nosia načúvací prístroj či rôzne iné špeciálne potreby ako napríklad glukomer a pod. Aké riziká sú spojené s prehltnutou batériou, aké sú prejavy a ako správne zareagovať, si povieme v dnešnej relácii Sestrička v akcii.
Prehltnutie gombíkovej batérie je u detí závažný a potenciálne život a zdravie ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Lekára vyhľadajte aj v prípade, že máte aj “iba” podozrenie, že vaše dieťa prehltlo gombíkovú batériu, a aj v prípade, že batéria bola vybitá.
Prečo je prehltnutá batéria pre dieťa nebezpečná?
- Gombíkové batérie, najmä tie, ktoré obsahujú lítium, môžu veľmi rýchlo spôsobiť chemické popáleniny. Batéria vytvára elektrický prúd, keď príde do kontaktu so slinami alebo inými telesnými tekutinami, aj v pažeráku je prirodzene vlhko a dochádza k tvorbe hydroxidových iónov, ktoré spôsobujú poleptanie tkanív.
K týmto poškodeniam môže dôjsť už do dvoch hodín od prehltnutia, pri vybitej batérii do 4-5 hodín.
- Druhá situácia, ktorá môže nastať je, že sa batéria zachytí alebo prilepí na stene pažeráka, sliznica sa poškodzuje chemickou reakciou, ktorá tam prebieha, a to môže viesť k vzniku dier (perforácii), krvácaniu alebo infekcii.
Ak sa batéria dostane až do žalúdka, riziko vážneho poškodenia je menšie, pretože žalúdočná kyselina vie zmierniť tieto chemické procesy, ale stáleje nebezpečenstvo prítomné.
- Dôležité je si uvedomiť, že pri pažeráku je aj životne dôležitá cieva - aorta a ak by došlo k jej perforácii, teda prederaveniu, dôjde k masívnemu krvácaniu, ktoré môže byť smrteľné.
- Pri poškodení sliznice, môže dôjsť aj k infekcii, čo môže spôsobiť závažnú sepsu, laicky povedané otravu krvi, čo je život tiež ohrozujúci stav.
- Pri prehltnutej batérii môže nastať taktiež situácia, že sa vytvorí tzv. fistula - čo je neprirodzené spojenie medzi orgánmi, napríklad medzi pažerákom a priedušnicou.
- Okrem perforácie a poleptania, je dieťa ohrozené aj otravou, ktorá môže vzniknúť ako následok toho, že sa batéria poškodí alebo rozpadne, uvoľní toxické chemikálie (napríklad hydroxidové zlúčeniny alebo ťažké kovy), a to dieťa opäť ohrozuje na živote.
Aké sú príznaky?
Prehltnutie batérie nemusí mať vždy zjavné príznaky, ale medzi varovné signály patria:
- Slintanie alebo problémy s prehĺtaním
- Bolesti na hrudníku, bolesti hrdla alebo bolesti bruška
- Kašeľ, vracanie, zvracanie krvi
- Strata chuti do jedla
- Podráždenosť
- Niekedy, bohužiaľ, nemusí byť prítomný žiadny viditeľný príznak, čo môže diagnostiku oneskoriť.
V rámci prvej pomoci je dôležitá vaša okamžitá reakcia!
To znamená, že ak máte podozrenie, že vaše dieťa prehltlo gombíkovú batériu, je potrebné okamžite navštíviť pohotovosť. Nesnažte sa vyvolať vracanie ani podávať jedlo alebo tekutiny, pretože to môže zvýšiť riziko poškodenia.
Lekári obvykle vykonajú röntgenové vyšetrenie na potvrdenie prítomnosti a polohy batérie a na základe toho zvolia ďalší postup.
Najdôležitejšia je samozrejme PREVENCIA!!!
Uchovávajte všetky gombíkové batérie mimo dosahu detí. Ak sa vaše dieťa hrá s hračkou alebo predmetom, kde sa gombíková batéria nachádza, buďte ostražití. Batérie by mali byť pevne uzavreté v zariadeniach skrutkou, aby sa k nim dieťa nedostalo. Ak dôjde k porušeniu hračky alebo predmetu s batériou, je nevyhnutné batériu ihneď pohľadať a dať mimo dosahu dieťaťa.
Pozor dávajte aj na návšteve alebo v detských kútikoch, kde sa vaše dieťa k porušenej hračke môže tiež dostať.
Na trhu už predávajú gombíkové batérie, ktoré pri kontakte so slinami vytvoria napríklad modrú farbu a majú veľmi nepríjemnú príchuť. Preto ju dieťa okamžite vypľuje a aj vy ako rodič viete, že dieťa malo v ústach tento nebezpečný predmet a môžete okamžite konať.
V prípade prehltnutia gombíkovej batérie je čas kľúčový. Po prehltnutí batérie je potrebné konať rýchlo, pretože riziko vážneho poškodenia sa výrazne zvyšuje každou hodinou. Ak máte podozrenie, že dieťa prehltlo gombíkovú batériu, neváhajte a vyhľadajte okamžitú lekársku pomoc. A nedajte sa odbiť, kým vaše dieťa nevyšetria.