LADA diabetes mellitus
22.09.2024
LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) je špecifická forma diabetu, ktorá kombinuje charakteristiky diabetu 1. aj 2. typu. Hoci ide o autoimunitný typ diabetu podobný diabetu 1. typu, LADA má pomalší nástup a zvyčajne sa diagnostikuje u dospelých vo veku medzi 30 a 50 rokmi. Toto ochorenie je spôsobené prítomnosťou autoprotilátok, ktoré napádajú beta bunky pankreasu, zodpovedné za produkciu inzulínu. Spočiatku môže byť LADA zamieňaná s diabetom 2. typu, pretože pacienti môžu mať ešte dostatočnú produkciu inzulínu na to, aby mohli byť liečení perorálnymi antidiabetikami. Postupom času však dôjde k úbytku inzulínu, čo si často vyžaduje prechod na inzulínovú terapiu.
Príčina:
Vznik LADA diabetu spočíva v autoimunitnej reakcii, pri ktorej imunitný systém omylom napáda beta bunky pankreasu produkujúce inzulín. Tento proces vedie k postupnému poklesu schopnosti pankreasu produkovať inzulín. Na rozdiel od diabetu 1. typu, kde dochádza k rýchlej deštrukcii beta buniek pankreasu, pri LADA diabete je tento proces pomalší. V počiatočných fázach sa LADA môže prejavovať podobne ako diabetes 2. typu, pretože pacienti majú ešte dostatok inzulínu. S postupnou stratou beta buniek však dochádza k inzulínovej deficiencii a k potrebe inzulínovej liečby.
Príznaky:
- zvýšený smäd (polydypsia)
- časté močenie (polyúria)
- neúmyselná strata hmotnosti
- nadmerná únava
- rozmazané videnie
- pomaly sa hojace rany
- zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykémia)
Terapia:
Liečba LADA diabetu vyžaduje postupné nasadenie inzulínovej terapie, keďže pacienti pomaly strácajú schopnosť produkovať inzulín. V počiatočných štádiách môže byť terapia podobná ako pri diabete 2. typu, vrátane úpravy stravy, dostatočnej fyzickej aktivity a užívania perorálnych antidiabetík na kontrolu hladiny cukru v krvi. Postupom času, keď produkcia inzulínu klesá, je potrebné začať s inzulínovou liečbou. Pravidelné monitorovanie glykémie a individuálny prístup k liečbe sú kľúčové pre udržanie stabilnej hladiny glukózy.