Schwannom
13.09.2024
Schwannomy zastupujú pomerne homogénnu skupinu tumorov, jedná sa prevažne o benígne, dobre diferencované nádory periférneho nervového systému. Postihnuté môže byť ako periférne nerstvo, tak aj miechové korene – pritom približne 45 % schwannómov sa vyskytuje v oblasti hlavy a krku. Sú známe aj vzácne malígne formy s tendenciou metastázy (menej ako 1 % všetkých schwannómov).
Tieto neoplázie vyrastajú zo Schwannových buniek, nie je u nich typické radikálnejšie expanzívne správanie. Niektoré schwannómy môžu byť u niektorých pacientov asociované s neurofibromatózou druhého typu (NF-2). Typicky sa jedná o sporadické lézie, v prípade prítomnosti NF-2 môžu byť diagnostikované multiplicitné nálezy.
Spinálny schwannom
Miešne schwannomy vyrastajú z miechových koreňov, primárne intradurálne extramedulárne. U niektorých pacientov sú však diagnostikované aj intramedulárne schwannomy (veľmi ojedinele), prípadne aj čisto extradurálne – záleží na lokalizácii a expanzii epicentra rastu lézie.
Príznaky
Najčastejším prejavom je bolesť, pričom až u 80% pacientov je to prvý príznak, ktorý spozorujú. Typ bolesti závisí od lokality nádoru. Mimo miechové nádory sa prejavia lokálnou bolesťou, miechové sa môžu prejaviť jednostrannou bolesťou.
Diagnostika
- CT – nie je tak sensitívny ako MR, často sa ale jedná o prvú vykonanú zobrazovaciu metódu, podľa ktorej sa najčastejšie následne indikuje k MR;
- MR – definitívne jednoznačnejšie v porovnaní s CT, nutné vyšetrenie na jednoznačné potvrdenie incidencie tumoru. Schwannomy sa javia ako dobre ohraničené neoplázie, je u nich pomerne obvyklá cystická zložka, popr. hemorágia. Kalficikácia je úplne výnimočná.
Liečba
Najčastejšie sa schwannomy resekujú chirurgicky, legitímnym postupom je observácia v prípade, že sa tumor nespráva expanzívne a pacientovi nezapríčiňuje väčšie problémy vo forme neurologických deficitov a pod. Ďalšou liečebnou alternatívou je rádiochirurgia. Rekurencia je pri radikálnej resekcii veľmi ojedinelá.