Vyvrtnutie členka
10.09.2024
Vyvrtnutie členka, odborne nazývané distorzia členka, je poranenie väzov v oblasti členkového kĺbu spôsobené neprimeraným natiahnutím alebo pretrhnutím väzivových štruktúr stabilizujúcich členok. Najčastejšie sa vyvinie pri prudkom pohybe, napríklad pri zlom došľape, zakopnutí alebo rýchlej zmene smeru, čo spôsobí, že sa členok dostane do neprirodzenej polohy.
Rizikové faktory:
- chôdza alebo beh na nerovnom povrchu
- nevhodná obuv
- predchádzajúce zranenia členka
- oslabené väzy
- nedostatočné rozcvičenie pred fyzickou aktivitou
- nadmerná fyzická aktivita
- nadváha a obezita
- poruchy rovnováhy a koordinácie
Príznaky:
Vyvrtnutý členok sa prejavuje náhlym nástupom bolesti, ktorá sa zhoršuje pri pohybe a zaťažení postihnutej nohy. Rýchlo sa objavuje opuch a často aj podliatiny v dôsledku poškodenia krvných ciev. V závažnejších prípadoch môže dôjsť k nestabilite členka, čo spôsobuje pocit, že členok „vypadáva“ pri chôdzi. Pohyblivosť členka je obmedzená a postihnutá oblasť býva citlivá na dotyk.
Diagnostika:
Vyvrtnutý členok sa diagnostikuje na základe klinického vyšetrenia, pri ktorom chirurg alebo ortopéd vyšetrí chodidlo a predkolenie postihnutej končatiny. Lekár vykonáva testy stability členka a hodnotí rozsah pohybu. Na potvrdenie diagnózy a vylúčenie zlomenín alebo iných zranení sa používajú zobrazovacie metódy, ako RTG členka, prípadne magnetická rezonancia (MRI) pre detailnejšie zobrazenie poškodených väzov.
Terapia:
Liečba spočíva v pokojovom režime, pričom postihnutá noha by mala byť čo najmenej zaťažovaná. Ľadové obklady sa aplikujú niekoľkokrát denne po dobu 15-20 minút na zníženie opuchu a bolesti. Kompresia elastickým obväzom pomáha stabilizovať členok a zabraňuje ďalšiemu opuchu. V prípade závažnejšieho zranenia je nutné použitie ortézy na podporu členka a zabránenie pohybu. Ak dôjde k úplnému pretrhnutiu väzov, je nevyhnutný chirurgický zákrok na obnovenie stability členka.