Polyhydramnión
21.08.2024
Polyhydramnión, tiež známy ako hydramnión, je stav, pri ktorom je v amniotickom vaku tehotnej ženy nadmerné množstvo plodovej vody. Plodová voda je tekutina, ktorá obklopuje a chráni plod počas tehotenstva. Opakom polyhydramniónu je oligohydramnión charakteristický zníženým množstvom plodovej vody.
Rizikové faktory:
- gestačný diabetes
- infekcie počas tehotenstva
- inkompatibilita Rh faktora
- vývojové poruchy tráviaceho traktu plodu
- poruchy vo vývoji centrálneho nervového systému plodu
- chromozomálne abnormality plodu
- ťažká anémia (chudokrvnosť) plodu
Príznaky:
Klinicky sa polyhydramnión prejavuje rýchlym nárastom veľkosti maternice a obvodu brucha u tehotnej ženy, čo spôsobuje nepohodlie, dýchavičnosť a pocit tlaku na brucho. Ďalšími príznakmi sú bolesť chrbta, ťažkosti pri pohybe a opuchy dolných končatín. V závažných prípadoch môže polyhydramnión viesť k predčasnému pôrodu, prasknutiu plodových obalov alebo k akútnemu nepohodliu spôsobenému nadmerným napnutím maternice. Polyhydramnión je spojený s komplikáciami pre plod, ako sú abnormálne polohy plodu a zvýšené riziko prolapsu pupočníka.
Diagnostika:
Diagnostika prebieha prostredníctvom ultrazvuku, kde sa meria množstvo plodovej vody v amniotickom vaku. Kľúčovým ukazovateľom je index plodovej vody (AFI), ktorý sumarizuje hĺbku najhlbších vreciek plodovej vody v každom kvadrante maternice. Polyhydramnión je diagnostikovaný, ak AFI presahuje 24 cm alebo ak najhlbšie vrecko plodovej vody meria viac ako 8 cm.
Terapia:
V miernych prípadoch sa zvýšené množstvo plodovej vody sleduje pravidelnými ultrazvukmi. Ak je polyhydramnión závažný, môže sa odobrať časť plodovej vody pomocou amniocentézy, aby sa znížil tlak v maternici. V niektorých prípadoch sa podávajú lieky na zníženie produkcie plodovej vody, ako je indometacín. V prípade rizika predčasného pôrodu sa prijímajú opatrenia na ochranu plodu.