Zlomené rebro (fractura costae)
09.07.2024
Ľudský hrudný kôš sa skladá z 12 párov rebier, ktoré sú pripojené k hrudnej chrbtici a chránia srdce a pľúca. Rebrá môžeme rozdeliť do troch kategórií: pravé rebrá (costae verae), nepravé rebrá (costae spuriae) a voľné rebrá (costae fluctuantes). Pravé rebrá sú priamo pripojené k hrudnej kosti prostredníctvom vlastnej rebrovej chrupavky. Nepravé rebrá nie sú priamo pripojené k hrudnej kosti, namiesto toho sú ich chrupavky pripojené k chrupavke rebra nad nimi. Voľné rebrá nemajú predné pripojenie k hrudnej kosti ani k iným rebrám. Ich konce voľne končia v brušnej svalovine. Funkciou rebier je ochrana vnútorných orgánov v hrudnej dutine, poskytovanie podpory hrudnému košu a pomoc pri dýchaní.
Etiológia:
- úrazy
- dopravné nehody
- pády
- údery do hrudníka
- tlakové poranenia
- nadmerné fyzické zaťaženie (napríklad pri intenzívnom kašli)
- osteoporóza
- rakovina kostí
Príznaky:
- ostrá bolesť v mieste zlomeniny, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom dýchaní, kašľaní alebo pohybe trupu
- opuch a citlivosť v oblasti poranenia
- povrchové a bolestivé dýchanie
- deformácia hrudníka
- obmedzený rozsah pohybu
- únava a celková slabosť
Diagnostika:
Zlomenina rebier sa diagnostikuje na základe fyzikálneho vyšetrenia, pri ktorom lekár zhodnotí citlivosť, opuch a deformácie hrudníka. Diagnózu potvrdzujú zobrazovacie metódy, najmä röntgenové (RTG) snímky hrudníka. V niektorých prípadoch sa môže použiť aj počítačová tomografia (CT) na detailnejšie zobrazenie kostí a okolitého tkaniva, najmä ak röntgen nezachytí všetky zlomeniny.
Terapia:
Liečba zahŕňa pokojový režim, užívanie liekov proti bolesti a aplikáciu ľadových obkladov na zmiernenie bolesti a opuchu. Pacientom sa odporúča vyhýbať sa namáhavým činnostiam a hlbokému dýchaniu, ktoré zhoršuje bolesť. V prípade komplikácií alebo viacerých zlomenín môže byť potrebná hospitalizácia a v zriedkavých prípadoch aj chirurgický zákrok na stabilizáciu rebier.