Syndróm suchého oka
23.01.2023
Na povrchu rohovky sa nachádza tenká vrstva sĺz, nazývaná ako slzný film. Ten má funkciu hlavne ochrannú, pretože rohovka je výrazne inervovaná a akýkoľvek zásah a kontakt rohovky s vonkajším prostredím spôsobuje nepríjemný, až bolestivý pocit. V prípade, ak je slzného filmu nedostatok, prejavuje sa to charakteristickými príznakmi.
Etiológia
- Chronický zápal očných žľiazok
- Častá práca s počítačom a mobilným telefónom (dochádza k zabúdaniu žmurkať)
- Sjögrenov syndróm (autoimunitné ochorenie)
- Dočasne po refrakčných výkonoch (hlavne po metóde LASIK)
- Poleptanie oka
Príznaky
Medzi hlavné a charakteristické príznaky patrí:
- rezanie oka
- pocit cudzieho telesa
- zhoršené videnie
- začervenanie oka.
Diagnostika
Medzi hlavné diagnostické postupy patrí dôkladná anamnéza, takže lekár po dôslednom rozhovore s pacientom zisťuje možnú príčinu prítomných ťažkostí. Z vyšetrovacích metód sa využíva vyšetrenie štrbinovou lampou a špeciálne testy, ako je Schirmerov test. Do spojovkového vaku sa na 5 minút vloží špeciálny prúžok filtračného papiera, ktorý nasáva slzy a na stupnici sa množstvo vytvorených sĺz odrátava. Týmto spôsobom vyšetrujeme schopnosť oka produkovať slzy. Ďalšim spôsobom je tzv. breakup time. V tomto prípade sledujeme čas, počas ktorého zostáva bez žmurkania slzný film na povrchu rohovky stabilný.
Liečba
Liečba spočíva hlavne v náhrade slzného filmu aplikáciou kvapiek, tzv. umelých sĺz. Dnes ich je na trhu už veľké množstvo, novšie preparáty obsahujú kyselinu hyalurónovú. V prípade, že syndróm vzniká na podklade autoimunitného ochorenia sa využívajú v liečbe lokálne imunosupresíva vo forme kvapiek.
Dôležité pri práci s počítačom je dávať si prestávky, aplikovať umelé slzy, zvýšiť vlhkosť vzduchu na pracovisku pomocou kvetou alebo odparovačou. Dnes už existuje špeciálna aplikácia na PC (Eyeblink), ktorá monitoruje frekvenciu žmurkania a upozorňuje na nedostatočné žmurkanie.