Celiakia
28.06.2022
Celoživotné ochorenie tráviaceho traktu, ktoré si vyžaduje absolútnu absenciu gluténu v strave. Jedná sa o najčastejšie autoimunitné ochorenie celkovo.
Príznaky
- Afty
- Malátnosť
- Bledosť
- Bolesť brucha po jedle
- Bolesť brucha
- Bolesť kĺbov
- Bolesť končatín
- Bolesť konečníka
- Bolesť okolo pupka
- Bolesť v nadbrušku
- Bolesť v podbrušku
- Bolesť zubov
- Chudokrvnosť - anémia
- Dýchavičnosť
- Dehydratácia
- Hnačka
- Bolesť kosti
- Kývanie zubov
- Lámavé nechty
- Lámavé vlasy
- Nadúvanie
- Nechutenstvo do jedla
- Neprospievanie
- Opuch končatín
- Plynatosť
- Bolesť v pravom boku
- Tras
- Rozpad zuba
- Strata telesnej hmotnosti
- Suchá koža
- Svalová slabosť
- Úbytok svalstva
- Únava
- Vypadávanie vlasov
- Vyrážka
- Vysilenosť
- Začervenaná koža
- Zápcha
- Žltá koža
- Znížená hladina kyseliny listovej
- Znížená hladina vitamínu B12
- Zníženie hladiny železa v krvi
- Zníženie počtu červených krviniek
- Zubný kaz
Príčiny
Ochorenie vzniká ako výsledok rozličných environmentálnych, genetických a imunitných faktorov. Vyskytuje sa u geneticky predisponovaných jedincov, u ktorých príjem gluténu vedie prostredníctvom imunitnej reakcie k poškodeniu buniek tenkého čreva.
Vystavenie sa gluténu vedie k poškodeniu klkov, malých prstovitých výbežkov enterocytov, ktoré lemujú tenké črevo a podporujú vstrebávanie živín. Deštrukcia absorpčného povrchu čreva vedie k maldigescii a malabsorpčnému syndrómu, čiže k neschopnosti vstrebávať živiny. Okrem infekcií, hlavne črevných, riziko vzniku celiakie pravdepodobne zvyšuje kratšia doba dojčenia a zaradenie gluténu do stravy pred ukončením 4. mesiaca alebo po skončení 7. mesiaca života.
Diagnostika
U dospelých sa nedá diagnóza stanoviť bez vyšetrenia protilátok a odberu vzoriek z tenkého čreva počas gastroskopického vyšetrenia
Laboratórne testy
- protilátky – .antigliadínové protilátky, protilátky proti tkanivovej tranglutamináze - najšpecifickejšie, protilátky proti endomýziu
- elektrolyty – elektrolytová nerovnováha ako dôkaz podvýživy
- hematologické testy – chudokrvnosť, znížená hladina železa, poruchy zrážanlivosti krvi
- vyšetrenie stolice – porucha trávenia tukov
- orálne tolerančné testy – laktózová intolerancia
Endoskopia a biopsia
Endoskopické vyšetrenie horného tráviaceho traktu nazývané gastroskopia je vykonávaná u všetkých dospelých pacientov. Počas vyšetrenia sa odoberajú vzorky z tenkého čreva, kde sa vyšetrujú patológom histologické zmeny v stene tenkého čreva.
Zobrazovacie metódy
Röntgenologické vyšetrenie vykonávané po vypití Báryovej kaše môže byť užitočné pri neliečenej celiakii. Môžeme nájsť rozšírenie tenkého čreva. Štandardne sa ale tieto vyšetrenia nevykonávajú.
Priebeh
Pacienti s celiakiou môžu byť ohrození niekoľkými komplikáciami:
- - má podobné prejavy ako celiakia a to hnačka, bolesti brucha, prehlbujúca sa podvýživa, nereaguje však na bezlepkovú diétu. Môžu sa tu skrývať pacienti, ktorí nedodržujú bezlepkovú diétu alebo ju porušujú nevedomky.
- – je vzácne ochorenie tenkého čreva, pri ktorom nachádzame vredy v oblasti tenkého čreva v teréne celiakie, výsledkom môže byť zúženie čreva.
- – vzniká pri neliečenej celiakii s úplnou atrofiou čreva , môže vzniknúť pri dlhotrvajúcej celiakii, ale môže sa aj stať prvým prejavom celiakie.
Prevencia
Dojčené deti by mali mať zavedený lepok po šiestom mesiaci, nie však neskôr ako v siedmom mesiaci. Detičiastočne dojčené alebo nedojčené po 4. mesiaci, nie však neskôr ako v šiestom mesiaci. Rozhodujúci je ochranný účinok materského mlieka, ktorý by mal zavedenie lepku sprevádzať. Odporúčanie totiž hovorí o tom, že riziko rozvoja celiakie je nižšie u detí, ktoré sú počas zavedenia lepku (i po zavedení lepku) dojčené.
Liečba
Základná liečba u celiakie je diéta, ochorenie je celoživotné, je nutné trvalé dodržiavanie bezlepkovej diéty. Pozitívne protilátky pri stanovovaní diagnózy po zavedení bezlepkovej diéty môžu vymiznúť, preto je stanovovanie protilátok vhodné ako kontrola dodržiavania diéty. Nedodržiavanie bezlepkovej diéty sa nemusí ihneď prejaviť u pacienta, v tom čase už ale môže dochádzať k poškodeniu sliznice tenkého čreva s rizikom vzniku komplikácií.
Bezlepková diéta znamená úplné vylúčenie potravín s obsahom: pšenice, raže, jačmeňa a ovsa.
Zakázané obilniny je možné nahradiť produktmi z kukurice, sóje, zemiakov, ryže, pohánky, amarantu, ciroku, fazule, orechov, ovocia, zeleniny, mäsa, vajec a iných produktov bez obsahu lepku. V úvode bezlepkovej diéty u pacientov s prítomnými prejavmi v tráviacom trakte vyraďujeme aj mliečne výrobky, pretože súčasný deficit laktázy (intoleranciu laktózy) zvýrazňuje prítomnú črevnú symptomatológiu. Po zavedení bezlepkovej diéty, keď prichádza ku zlepšeniu stavu, môžeme začať postupne pridávať mliečne výrobky . Stabilizovaný pacient zvyčajne mliečne výrobky toleruje dobre. V niektorých prípadoch nutné substituovať vitamíny či niektoré minerály, predovšetkým železo alebo vápnik.
Malé percento pacientov s celiakiou nereaguje na bezlepkovú diétu. U týchto pacientov môžu pomôcť imunosupresívna liečba vo forme kortikosteroidov. Alkohol pri celiakii nie je zakázaný, má byť konzumovaný v malých množstvách. Destiláty a hroznové víno lepok neobsahujú a sú dovolené, výnimka je pri pive, ktoré lepok obsahuje.