Osteoporóza

20.06.2022

Metabolické ochorenie kostí, pri ktorom dochádza k rednutiu kostí a k vyššiemu výskytu ich zlomenín a deštrukcie. Pri tejto chorobe dochádza k úbytku vápniku a iných minerálov z kosti a v kostiach sa vyskytujú póry. Toto kostné ochorenie postihuje ľudí vo vyššom veku nad 70 rokov, ale aj ľudí s podvýživou a svoju úlohu môže zohrať aj hladina hormónov alebo nedostatok pohybu, kedy dochádza k odbúravaniu kostí. 

Najčastejšie sa vyskytuje ako osteoporóza chrbtice. Niekedy je však rednutie kostí spojené aj s alkoholizmom, silným fajčením a nadmerným príjmom kávy. Ohrození sú aj ľudia so sedavým zamestnaním a tí, čo majú málo pohybu, ale aj ľudia s príliš nízkou hmotnosťou. Vyskytuje sa tak u mužov, ako aj u žien (menopauza, postmenopauzálna forma), tiež u detí a má rôzne stupne.

Príznaky

 • Malátnosť 
 • Bolesť na hrudníku 
 • Bolesť bedier 
 • Bolesť chrbta 
 • Bolesť kĺbov 
 • Bolesť končatín 
 • Bolesť nervov 
 • Deformácia kĺbov 
 • Hrb 
 • Bolesť kosti 
 • Stuhnutosť svalov 
 • Patologická zlomenina 
 • Poruchy hybnosti chrbtice 
 • Poruchy hybnosti kĺbov 
 • Rednutie kostí 
 • Únava 
 • Zmenšenie telesnej výšky 

Príčiny

Choroba vzniká na základe metabolickej poruchy, kedy dochádza k problémom s látkovou výmenou kostí, čo má za následok ubúdanie množstva kostnej hmoty, predovšetkým odbúravanie vápnika. Medzi rizikové faktory, ktoré môžu ochoreniu napomôcť k vzniku, sú vysoký vek, podvýživa, menopauza, nedostatok pohybu, poruchy menštruačného cyklu, cukrovka, rôzne poruchy vstrebávania látok z potravín a svoju úlohu môžu zohrať aj genetické faktory.

Diagnostika

Na základe výskytu buď pohybových problémov alebo pri podozrení na časté zlomeniny sa vykonáva odborné lekárske vyšetrenie denziometriou, ak je prítomné podozrenie, že u pacienta je prítomná diagnóza osteoporózy. Používajú sa aj zobrazovacie vyšetrenia typu RTG, CT alebo ultrazvuk, podľa toho, ktorý typ kosti sa vyšetruje.

Denziometria je špecializované vyšetrenie vykonávané v rámci rádiologickej medicíny, kedy sa zisťuje hustota kostného tkaniva a množstvo minerálov, pričom ide o vyšetrenie podobné RTG.

Priebeh

Najčastejšie sa vyskytuje ochorenie u žien po menopauze, kedy dochádza k veľkým hormonálnym zmenám, ktoré majú vplyv na odvápňovanie a oslabovanie kostí. U ľudí s vekom nad 70 rokov dochádza k najvážnejším zmenám v stavbe a štruktúre kostí. Obvykle  ide o dlhodobý procesu, na ktorý majú vplyv aj životospráva, nedostatok pohybu a nezdravý životný štýl. Ochorenie väčšinou progreduje dlhé roky až desaťročia. 

Osteoporóze sa hovorí aj choroba krehkých kostí, životospráva, stravovanie a celkový životný štýl sa musia tejto situácii prispôsobiť. V rámci stravovania je potrebné sa zamerať na potraviny obsahujúce dostatok látok tvoriacich stavebné prvky kostí, a to najmä vápnik, bielkoviny, vitamín D a niektoré minerálne látky. Treba obmedziť alkohol, fajčenie, soľ, ale  aj neprimeranú fyzickú aktivitu alebo nadmerné zaťažovanie kostí.

V rámci prírodných a bylinných produktov je vhodné pre ľudí s osteoporózou konzumovať napríklad makový olej, trstinovú melasu, bylinky ako koreň z púpavy alebo praslička roľná, prípadne bylinné čaje s obsahom týchto bylín. Taktiež existuje niekoľko homeopatík s podobným zložením. Okrem bielkovín, vápniku a vitamínu D, by mal človek v rámci stravy prijímať viac horčíku, zinku,fosforu, kremíku a vitamínu K. 

Liečba

Má viacero foriem a typov, pričom podľa príčiny alebo na základe posúdenia individuálneho zdravotného stavu pacienta sa volí optimálna forma alebo kombinácia. Najlepšia je prevencia, ale ak už príde k rozvinutiu choroby, obvykle základom liečby sú režimové opatrenia smerujúce k doplneniu jedál o potraviny bohaté na vápnik, vitamín D, vitamín K a iné dôležité látky a minerály. Pokiaľ to zdravotný stav pacienta dovoľuje, odporúča sa aj pravidelná pohybová terapia alebo pravidelné cvičenia, najmä cviky na zlepšenie stavu chrbtice.

Okrem toho pri vážnejších stavoch sú potrebné aj lieky, podávanie biofosfátov, ktoré podporujú tvorbu kostnej hmoty, taktiež sa môžu užívať tabletky s vápnikom alebo hormón kalcitonín, ktorý zvyšuje ukladanie minerálnych látok do tela a podporuje kostné bunky. U žien po menopauze sa využíva aj hormonálna substitučná liečba, ktorá trvá väčšinou aj niekoľko rokov. V prípade vážnych prípadov sa využíva aj fluor, ktorý nahrádza vápnik v kostiach a zabraňuje k odbúravaniu kostí. Liečba prebieha najčastejšie cez injekcie.