Choroba z mačacieho škrabnutia (Bartonelóza)

25.03.2024

Garant MUDr. Kristína Drugová MUDr. Kristína Drugová

Choroba z mačacieho škrabnutia alebo bartonelóza je ochorenie spôsobené baktériou Bartonella henselae. Ochorenie označujeme ako antropozoonózu, teda ochorenie, ktoré sa prenáša zo zvieraťa na človeka. Na človeka je okrem škrabnutia možný prenos aj kliešťami a blchami predovšetkým z mačiek a psov. Choroba postihuje väčšinou chovateľov mačiek, osoby s oslabeným imunitným systémom (HIV, po transplantácii alebo po chemoterapii), polymorbídnych pacientov alebo osoby žijúce v zlých hygienických podmienkach. 

Príčiny 

Vyvolávateľom ochorenia je baktéria Bartonella henselae, ktorá sa vyskytuje v slinách mačiek a práve ich olizovaním sa dostáva na povrch iných častí tela, ako sú napríklad pazúre. K prenosu infekcie na človeka dochádza po škrabnutí a inkubačná doba, teda obdobie od škrabnutia po prvé prejavy ochorenia je 5 – 10 dní. Najviac ohrozenou skupinou sú chovatelia mačiek a veterinárni lekári. 

Prejavy 

V oblasti škrabnutia býva prítomný kožný exantém, vo forme pľuzgierovej vyrážky. Sprievodnými príznakmi môže byť malátnosť, únava, bolesti hlavy a horúčka. Iba 10 –20% infekcií býva symptomatických a prebieha pod obrazom uzlinového syndrómu so zväčšením krčných a šijových uzlín. Uzliny nebývajú príliš veľké. V niektorých prípadoch majú pacienti svetloplachosť.

Očná forma sa prejavuje ako akútna granulomatózna uveitída alebo ako akútna chorioretinitída. Väčšinou prebieha pod obrazom jednostrannej akútnej alebo recidivujúcej lézie. Zriedkavo dochádza k postihnutiu centrálneho alebo periférneho nervového systému, kože (exantémy, vaskulitídy), kĺbov či iných orgánov – pečeň, srdce, pľúca. 

Príznaky väčšinou počas dvoch mesiacov pomaly ustupujú, ale môžu byť vystriedané chronickými ťažkosťami. Ochorenie môže komplikovať rozšírená infekcia, čo je obzvlášť bežné u pacientov s oslabeným imunitným systémom. 

Diagnostika 

Väčšinou je vykonaná klinická diagnóza, ktorá môže byť doplnená serologickým vyšetrením, teda vyšetrením protilátok v krvi. V krvnom obraze sú prítomné zvýšené zápalové parametre, ako sú biele krvinky (leukocytóza), prítomné bývajú znížené krvné doštičky (trombocytopénia), anémia. V sére je zvýšená alkalická fosfatáza. Indikovať sa môže aj PCR vyšetrenie, kultivačné vyšetrenie sa neodporúča, pretože trvá príliš dlho.

Terapia 

Vzhľadom na to, že ide o bakteriálne ochorenie sa v terapii využívajú antibiotiká. Najúčinnejšie sú skupiny tetracyklínov, erytromycín a rifampicín. Samotné miesto po škrabnutí je nutné dôsledne ošetriť peroxidom vodíka a vhodné je ranu neprekrývať nevzdušnými náplasťami.