Kompulzívne prejedanie
27.02.2024
Porucha prejedania sa je vážny stav a patrí medzi poruchy príjmu potravy (PPP). Vždy to zahŕňa pocit, že osoba trpiaca týmto problémom nie je schopná prestať jesť. Často to tiež zahŕňa konzumáciu oveľa väčšieho množstva jedla, ako je obvyklé.
Takmer každý sa príležitostne prejedá, napríklad počas sviatkov alebo osláv ale pravidelný pocit, že jedenie nie je pod kontrolou a dochádza k jedeniu nezvyčajne veľkého množstva jedla môžu byť príznakmi poruchy prejedania sa.
Ľudia, ktorí majú poruchu prejedania sa, sa často cítia zahanbene alebo sa hanbia za prejedanie. Ľudia s touto poruchou často prechádzajú obdobiami, kedy sa v dôsledku toho snažia obmedziť alebo výrazne obmedziť svoje stravovanie. Namiesto toho to môže zvýšiť nutkanie na jedenie a viesť k cyklu neustáleho prejedania sa. Liečba poruchy prejedania môže pomôcť ľuďom cítiť sa viac pod kontrolou a vyrovnanejšie s jedením.
Prejavy
Ak máte poruchu prejedania sa, môžete mať nadváhu alebo obezitu alebo môžete mať aj úplne zdravú váhu. Väčšina ľudí s poruchou prejedania sa cíti rozrušená veľkosťou alebo tvarom tela bez ohľadu na to, aké je číslo na váhe. Príznaky poruchy prejedania sa líšia, ale môžu zahŕňať:
- Pocit, že napríklad nemáte kontrolu nad svojím stravovaním, nemôžete prestať jesť, keď začnete.
- Často jete oveľa väčšie množstvá jedla, ako je obvyklé, v určitom čase, napríklad počas dvoch hodín.
- Jete, aj keď ste sýty alebo nie ste hladný.
- Jete veľmi rýchlo počas záchvatov jedenia.
- Jete, až kým nebudete nepríjemne sýty.
- Často jete sám alebo tajne.
- Pocit depresie, znechutenia, hanby, viny alebo rozrušenia kvôli jedeniu.
- Osoba s mentálnou bulímiou, inou poruchou príjmu potravy, sa môže prejesť a potom vracať, užívať preháňadlá alebo nadmerne cvičiť, aby sa zbavila nadbytočných kalórií. To nie je prípad poruchy prejedania sa. Ak máte poruchu prejedania sa, môžete skúsiť držať diétu alebo jesť menej jedla v čase jedla, aby ste to kompenzovali. Obmedzenie vašej stravy však môže jednoducho viesť k väčšiemu prejedaniu.
Do akej miery prejedanie ovplyvňuje vašu náladu a schopnosť fungovať v každodennom živote, dáva predstavu o tom, aký vážny je pre vás tento stav. Porucha prejedania sa môže časom meniť. Tento stav môže byť krátkodobý, môže vymiznúť a vrátiť sa alebo môže pokračovať roky, ak sa nelieči.
Príčiny a rizikové faktory
Príčiny poruchy prejedania nie sú známe. Porucha prejedania sa častejšie postihuje ženy ako mužov. Ľudia v akomkoľvek veku môžu mať poruchu prejedania sa, ale často začína v neskorých tínedžerských rokoch alebo na začiatku 20. rokov.
Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko poruchy prejedania zahŕňajú:
- Pozitívna rodinná anamnéza - je oveľa pravdepodobnejšie, že budete mať poruchu príjmu potravy, ak vaši rodičia alebo súrodenci majú – alebo mali – poruchu príjmu potravy. To môže poukazovať na gény, ktoré sa v rodine dedia, ktoré zvyšujú riziko poruchy príjmu potravy.
- Časté diéty - mnoho ľudí s poruchou prejedania držalo v minulosti diéty. Diéta alebo obmedzenie kalórií počas dňa môže vyvolať nutkanie prejedať sa.
- Stavy duševného zdravia - mnoho ľudí, ktorí majú poruchu prejedania sa, sa negatívne cítia o sebe a svojich schopnostiach a úspechoch. Spúšťače pre prejedanie sa môžu zahŕňať stres, zlé vnímanie svojho tela a určité potraviny. Spúšťačom môžu byť aj určité situácie, napríklad byť na večierku, mať prestoje počas cestovania alebo jazda v aute.
Komplikácie
Stavy duševného zdravia a fyzické problémy sa môžu vyskytnúť v dôsledku prejedania sa. Komplikácie spojené s poruchou prejedania môžu zahŕňať:
- Necítite sa pohodlne alebo si nedokážete užívať svoj život.
- Problémy s fungovaním v práci, v osobnom živote alebo v sociálnych situáciách.
- Izolácia alebo pocit sociálnej izolácie od ostatných.
- Priberanie.
- Zdravotné stavy súvisiace s prírastkom hmotnosti. Môžu to byť problémy s kĺbmi, srdcové choroby, cukrovka 2. typu, gastroezofageálny reflux (GERD), zlá výživa a niektoré poruchy dýchania súvisiace so spánkom.
- Depresia, úzkosť.
- Samovražedné myšlienky a správanie.
Diagnostika
Ak chcete diagnostikovať poruchu prejedania sa, lekár vám môže odporučiť psychiatrické vyšetrenie. To zahŕňa rozhovor o svojich pocitoch a stravovacích návykoch s odborníkom na duševné zdravie.
Lekár môže zároveň indikovať vyšetrenia, aby boli vylúčené pridružené ochorenia, ktoré môžu byť spôsobené poruchou prejedania sa. Môžu zahŕňať vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, srdcové problémy, diabetes mellitus, GERD, zlú výživu, nerovnováhu elektrolytov a niektoré poruchy dýchania súvisiace so spánkom. Vyšetrenia môžu zahŕňať:
- Fyzikálne vyšetrenie, ktoré zahŕňa dôsledné vyšetrenie tela.
- Vyšetrenia krvi a moču.
- Vyšetrenie krvného tlaku a pulzu.
Liečba
Cieľom liečby poruchy prejedania sa je mať zdravé a pravidelné stravovacie návyky. Keďže prejedanie sa často zahŕňa hanbu, zlé vnímanie tela a iné negatívne emócie, liečba sa zaoberá aj týmito a súvisiacimi stavmi duševného zdravia, ako je depresia a úzkosť. Keď získate pomoc pri prejedaní sa, môžete sa naučiť, ako mať svoje jedenie pod kontrolou.
Liečbu poruchy prejedania môže vykonávať tím odborníkov. V tíme môžu byť lekári a ďalší zdravotnícki pracovníci, odborníci na duševné zdravie a dietológovia, všetci so skúsenosťami s poruchami príjmu potravy.
Terapia rozhovorom
Talk terapia, tiež nazývaná ako psychoterapia, vám môže pomôcť naučiť sa, ako vymeniť nezdravé návyky za zdravé a obmedziť záchvatové prejedanie sa. Terapia rozhovorom môže prebiehať v individuálnych alebo skupinových stretnutiach. Príklady typov talk terapie, ktoré môžu pomôcť pri poruche prejedania sa, zahŕňajú:
Kognitívno-behaviorálna terapia (CBT) - CBT vám môže pomôcť lepšie sa vyrovnať s problémami, ktoré môžu vyvolať prejedanie sa, ako sú negatívne pocity týkajúce sa vášho tela alebo depresívna nálada. CBT vám tiež môže poskytnúť lepší pocit kontroly nad vaším správaním a pomôcť vám získať zdravé stravovacie návyky. Forma CBT nazývaná posilnená CBT (CBT-E) je špeciálne navrhnutá na liečbu porúch príjmu potravy.
Integratívna kognitívno-afektívna terapia (ICAT) - tento typ talk terapie môže byť užitočný pre dospelých s poruchou prejedania sa. Táto terapia vám môže pomôcť zmeniť emócie a správanie, ktoré spúšťajú prejedanie.
Dialektická behaviorálna terapia - tento typ talk terapie vám môže pomôcť naučiť sa behaviorálne zručnosti, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so stresom, zvládnuť emócie a zlepšiť vzťahy s ostatnými. Tieto zručnosti môžu znížiť túžbu prejedať sa.