Syndróm pálenia úst
07.12.2023
Syndróm pálenia v ústach je pretrvávajúce alebo opakujúce sa pálenie v ústach. Pálenie možno cítiť na jazyku, ďasnách, perách, vnútornej strane líc, na podnebí úst, teda kdekoľvek v ústnej dutine a dokonca aj v hrdle. Pocit pálenia môže byť veľmi intenzívny a môže pripomínať vypitie veľmi horúceho nápoja. Syndróm sa zvyčajne objavuje náhle, ale môže sa rozvinúť aj pozvoľne. Často nie je možné nájsť konkrétnu príčinu, čo komplikuje jeho liečbu. Spolu s pocitom pálenia sa často vyskytuje horká alebo kovová chuť. Niektorí ľudia môžu pociťovať sucho v ústach napriek dostatočnému množstvu slín. V extrémnych prípadoch je pálenie také silné, že chronická bolesť spôsobuje depresiu a úzkosť.
Príčiny a delenie
Rozlišujeme dva druhy syndrómu pálenia úst:
- Primárny, keď pálenie v ústach nie je spôsobené základným ochorením a príčinu nie možné zistiť. Môže sa tiež nazývať idiopatický. Niektorí lekári predpokladajú, že by mohlo ísť o poruchu na úrovni nervov, sprostredkujúcich pocity chuti a bolesti.
- Sekundárny, keď možno identifikovať základné ochorenie alebo príčinu, ktoré vedú k pocitu pálenia. Medzi príčiny patrí gastroezofageálny reflux, infekcie v ústnej dutine, nedostatok zinku alebo vitamínov skupiny B, alergické reakcie, diabetes, hypotyreóza, psychiatrické príčiny – stres, úzkosť, depresia, ale aj mechanické dráždenie ústnej dutiny zubnými náhradami a príliš silným umývaním zubov. Niektoré lieky môžu tiež spôsobovať pálenie úst, ide hlavne o lieky využívané pri liečbe hypertenzie (vysokého krvného tlaku) a depresie. Ide napríklad o kaptopril, enalapril, klonazepam alebo sertralín.
Rizikové faktory
- Ženské pohlavie
- Perimenopauzálne obdobie a menopauza
- Vek nad 50 rokov
- Užívanie alkoholu
- Užívanie nikotínových výrobkov
Prejavy
- Pocit pálenia v ústnej dutine alebo hrdle
- Pocit sucha v ústach aj napriek dostatočnej tvorbe slín
- Zvýšený pocit smädu
- Zmena chutí v ústach, pocit horkej alebo kovovej chuti
- Strata chuti
- Mravčenie, štípanie alebo znecitlivenie v ústnej dutine
Diagnostika
Syndróm pálenia úst spadá do odbornosti zubného lekára, ktorý môže zvážiť odoslanie na ďalšie vyšetrenie iným špecialistom. V rámci diagnostiky je dôležité vylúčiť ľahko odstrániteľné príčiny, ako sú alergie, nedostatok vitamínov a stopových prvkov, alebo pálenie spôsobené užívanými liekmi. Pri podozrení na infekčnú príčinu ochorenia môže byť nutné urobiť ster z ústnej dutiny a hrdla. Diabetes mellitus a hypertyreóza si vyžadujú špeciálne vyšetrenie endokrinológom. Rovnako aj na diagnostiku gastroezofagéalneho refluxu je nutný súbor vyšetrení, ktoré vykonáva gastroenterológ.
Prevencia
Prevencia spočíva vo vyhýbaní sa alkoholu, nikotínovým výrobkom, príliš horúcim nápojom a jedlám, ako aj dráždivým pokrmom, ktoré sú veľmi korenisté či štipľavé. V prevencii sa uplatňuje tiež pestrá strava s dostatočným obsahom vitamínov a stopových prvkov. Je dôležité dbať na správnu a dôkladnú ústnu hygienu, ktorá však nesmie byť prehnaná. Nemala byť viesť k poškodzovaniu slizníc ústnej dutiny.
Terapia
Vzhľadom na fakt, že v prípade primárneho syndrómu pálenia úst nepoznáme vyvolávajúcu príčinu, je terapia symptomatická. Snažíme sa ovplyvniť a zmierniť vzniknuté príznaky. Neexistuje žiadny konkrétny spôsob, ako ochorenie vyliečiť. Liečba závisí spektra príznakov, ktorými pacient trpí a je zameraná na ich kontrolu.
Liečba primárneho syndrómu pálenia úst môže zahŕňať:
- Zvlhčujúce ústne gély, náhrady slín
- Ústne výplachy alebo lidokaín , ktorý spôsobuje znecitlivenie a zmiernenie bolesti
- Klonazepam, čo je liek využívaný v liečbe záchvatových ochorení
- Niektoré antidepresíva.
- Kognitívno-behaviorálna terapia v liečbe úzkosti, depresie, stresu v prípade chronickej bolesti
Liečba sekundárneho syndrómu pálenia úst závisí od základnej príčiny, ktorá viedla k vzniku pálenia. Môže ísť o liečbu orálnej infekcie, užívanie výživových doplnkov na úpravu nízkych hladín vitamínov, alebo metódy využívané v liečbe diabetu, hypertyreózy, teda zvýšenej funkcie štítnej žľazy alebo gastroezofageálneho refluxu.