Scheuermannova choroba
Príčiny
Presná príčina ochorenia nie je známa. Prvým pozorovateľom ochorenia bol Dánsky rádiológ Scheurmann, po ktorom je aj ochorenie pomenované a predpokladal, že príčina tkvie v takzvanej avaskulárnej nekróze chrupavky stavcov. Avaskulárna nekróza znamená, že dochádza k bunkovej smrti kostných elementov na podklade prerušenia krvného zásobenia.
Väčšina odborníkov sa zhoduje, že určitá porucha v raste stavcov odštartuje chorobný proces. Abnormálny rast, ktorý nasleduje, spôsobuje excesívnu kyfózu. Rovnako má dôležitú rolu aj samotná genetická predispozícia.
Ochorenie bolo prvý krát pozorované u pracovníkov v poľnohospodárstve, ktorí sa veľmi často zohýbali. To viedlo k otázke, či za príčinou vzniku ochorenia stojí aj oslabené postavenie. Avšak táto teória nebola nikdy potvrdená.
Symptómy
Ochorenie sa môže prejavovať výraznejšou hrudnou kyfózou nad 40 stupňov Cobbovej krivky. Kyfóza je označenie pre prirodzené zakrivenie chrbtice. Môže sa objaviť ale aj atypická forma, kedy nie je prítomná žiadna alebo len mierna hrudná kyfóza. Ďalej sú veľmi typické po námahové bolesti chrbtice, vyskytujú sa takmer u polovice detí. Je obmedzená hybnosť a elasticita. Závažné, trvalé a progresívne bolesti sa objavujú až po 18 roku života ako následok degeneratívnych zmien chrbtice.
Diagnostika
Problémom sa zaoberajú najmä detskí ortopédi. Na začiatku každej diagnózy stojí dôkladná anamnéza, zameraná na prítomné ťažkosti. Čím dôkladnejšia anamnéza bude, tým presnejšia bude aj samotná diagnostika. Dôležité je zamerať sa na prítomné bolesti a jej charakteristiku:
- kedy začala
- ako dlho trvá
- intervaly bolesti
- kam bolesť vyžaruje
- stimul, ktorý bolesť vyvoláva
- posúdenie bolesti podľa škály od 1 - 10
- existuje úlavová poloha, ktorá bolesť zmierňuje?
- ustupuje bolesť po užití lieku?
- prekonali ste úraz alebo ste podstúpili operáciu?
Nasleduje klinické vyšetrenie, nutné je vylúčiť aj rôzne iné diagnózy. Zo zobrazovacích metód je voľbou číslo je RTG vyšetrenie chrbtice, ideálne v dvoch projekciách, teda snímka sa zhotoví v dvoch postaveniach. Pri pozitívnom Scheuermannovom syndróme bývajú spojené 3 a viac susediacich stavcov. Zároveň nám RTG zobrazí prípadné Schmorlove uzly. Ide o malé herniácie diskov. Edgrenovo - Vainovo znamenia je jav, kedy u Schmorlových uzlov dôjde ku kompenzačnému zmnoženiu kostného tkaniva a nalieha na ne z protiľahlej strany. Meranie sa vykonáva pomocou Cobbovej škály na bočných snímkach od najvyššieho viditeľného stavca. Ide o podobnú metódu, ako sa vykonáva pri skolióze.
Liečba
Nutnosťou je včasné zahájenie terapie. Samotné pozorovanie nikdy nestačí. Indikovaná býva špecializovaná rehabilitácia, konkrétne metóda podľa Schrothovej, až do ukončenia rastu chrbtice. Odporúča sa obmedziť nadmernú záťaž chrbtice. Pri vyšších hodnotách kyfózy sa odporúča nosiť korzet, ktorý sa odkladá len počas rehabilitácie. Ak je stupeň viac ako 70, odporúča sa vykonať chirurgickú korekciu. Indikácia môže byť aj v prípade estetického problému alebo ak má deformita výrazný vplyv na psychické zdravie pacienta. Hlavnou úlohou operácie je posunúť vrchol kyfózy do štandardného umiestnenia v hrudnej chrbtici.
Komplikácie operácie
Ako u každej operácie, aj tu môžu nastať určité komplikácie. Ide o operáciu, ktorá sa vykonáva veľmi blízko miechy a miechového kanálu. Medzi možné komplikácie zaraďujeme:
po operačná bolesť alebo poškodenie
nutnosť vykonať ďalšiu operáciu
komplikácie z celkovej anestézie
tromboflebitída
infekcia
krvácanie
poranenie miechy
pretrvávajúca bolesť
porucha sexuálnych funkcií
pseudoartróza