Surferské ucho (exostózy vonkajšieho zvukovodu)
12.03.2025

Surferské ucho, exostózy vonkajšieho zvukovodu, je stav charakterizovaný abnormálnym rastom kostných výrastkov (exostóz) v zvukovode v dôsledku dlhodobej expozície studenej vode. V mnohých prípadoch ostáva surferské ucho asymptomatické, ale niekedy môže viesť k poruche sluchu, bolesti uší, výtoku z uší. Diagnózu potvrdíme pomocou otoskopického vyšetrenia. Definitívnu liečbu predstavuje chirurgické odstránenie exostóz.
Príčiny
Surferské ucho obvykle vzniká po opakovanej expozícii vonkajšieho zvukovodu studenou morskou vodou, čo vedie k tvorbe kostných výrastkov, presný mechanizmus však nie je známy. Surferské ucho sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien, čo pravdepodobne súvisí s častejšou expozíciou studenej vode. Ochorenie je tým závažnejšie, čím je voda studenšia.
Príznaky
Exostózy vonkajšieho zvukovodu sú často asymptomatické a jedincom nespôsobujú žiadne ťažkosti. U niektorých pacientov však môžu spôsobovať poruchy sluchu, pocit plných uší, chronické zápaly vonkajšieho zvukovodu (otitis externa), výtok z ucha (otorea) a pocit vody v ušiach. Samotné kostné výrastky zriedkakedy spôsobujú bolesť, ale bolesť môže vznikať sekundárne, napríklad v dôsledku zápalu vonkajšieho zvukovodu.
Diagnostika
Anamnéza je mimoriadne dôležitá pri stanovovaní diagnózy. Pátrame po opakovanej expozícii pacienta studenej vode, zvyčajne pri vodných športoch, ako je surfovanie, kajakovanie, potápanie alebo plávanie. Dôležitým anamnestickým údajom je počet rokov expozície studenej vode. Niektoré štúdie naznačujú, že na rozvoj významných exostóz vonkajšieho zvukovodu je potrebných minimálne päť rokov, zatiaľ čo iné práce uvádzajú obdobie desať rokov. Základným vyšetrením na potvrdenie surferského ucha je otoskopia, ktorá umožní vizualizáciu kostných výrastkov. Počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI) sa využíva v niektorých prípadoch pri plánovaní operačného výkonu.
Terapia
Základom liečby surferského ucha je včasná detekcia a prevencia progresie. Prevencia spočíva v používaní neoprénových čiapok alebo štupľov do uší. Exostózy vonkajšieho zvukovodu je progresívne ochorenie, avšak pri dôsledných preventívnych opatreniach je možné riziko jej progresie zmierniť. Dôležitou súčasťou je aj pravidelné čistenie vonkajšieho zvukovodu. Významná obštrukcia zvukovodu a vznik závažných symptómov sú indikáciou na chirurgický zákrok.