Lischove noduly
12.03.2025

Lischove noduly (uzlíky), nazývané aj hamartómy dúhovky, sú patognomickým (charakteristickým) znakom neurofibromatózy typu 1. Noduly sú obvykle mnohopočetné a prítomné obojstranne, ale nespôsobujú poruchy zraku. Lischove noduly sa vyskytujú u viac ako 90 % jedincov starších ako 20 rokov trpiacich neurofibromatózou.
Príčina
Lischove noduly sú charakteristickým znakom neurofibromatózy typu 1. Ojedinele sa s Lischovými nodulmi stretávame u jedincov so segmentálnou neurofibromatózou, Watsonovým syndrómom alebo neurofibromatózou typu 2. Výskyt Lischových uzlíkov sa zvyšuje s vekom pacienta.
Prejavy
Lischove uzlíky sú 1-2 milimetrové žlto-hnedé kupolovité lézie na povrchu dúhovky. Obvykle sú mnohopočetné a vyskytujú sa v oboch očiach. Veľkosť a množstvo Lischových nodulov sa zvyšuje s vekom. Hamartómy dúhovky ostávajú asymptomatické a nespôsobujú poruchy zraku.
Diagnostika
Diagnóza sa stanovuje na základe klinického obrazu a prítomnosti ďalších charakteristických znakoch neurofibromatózy, ako sú škvrny café au lait (škvrny bielej kávy), vznik neurofibrómov a ďalšie. Definitívnu diagnózu potvrdíme genetickým vyšetrením.
Terapia
Špecifická liečba Lischových nodulov nie je nutná, pretože jedincom nespôsobujú žiadne ťažkosti. Na druhú stranu niektoré prejavy neurofibromatózy si môžu vyžadovať liečbu, ako je chirurgické odstránenie neurofibrómov, terapia skoliózy a ďalšie.