Pohryznutie kinkažu
03.03.2025

Kinkažu (Potos flavus) je všežravý cicavec žijúci v tropických dažďových pralesoch Strednej a Južnej Ameriky. Kinkažu je príbuzný medvedíkovi čistotnému, žije v dutinách stromov a je aktívny v noci. Kinkažu sa niekedy chovajú v zajatí ako exotické domáce zvieratá. Kinkažu sú hravé, tiché, mierumilovné živočíchy, ktoré môžu byť najmä v prípade pocitu ohrozenia agresívne.

Príčina
Hoci sú pohryznutia kinkažu zriedkavé, vyžadujú si rovnakú pozornosť ako každé iné pohryznutie zvieraťom. Vo všeobecnosti je publikovaných málo odborných prác týkajúcich sa pohryznutí kinkažu. Z pohryznutí boli izolované alfa-hemolytické streptokoky, anaeróbne baktérie a najmä Kingella potus.
Prejavy
Okrem vzniknutej rany po pohryznutí je u divo žijúcich kinkažu riziko prenosu patogénov a vzniku besnoty alebo infekcie mäkkých tkanív.
Diagnostike
Základom diagnostiky je anamnéza, pri ktorej sú dôležité okolnosti a čas pohryznutia. Miesto uhryznutia pacienta by malo byť dôkladne vyšetrené na prítomnosť neurovaskulárneho poškodenia a cudzích telies. Z miesta uhryznutia je možné odobrať materiál na kultivačné vyšetrenie. V poranenej oblasti vyšetrujeme aktívnu a pasívnu hybnosť svalov s cieľom vylúčenie poškodenia šliach. Následne je potrebné zvážiť potrebu zobrazovacích vyšetrení, ako sú röntgen, ultrazvuk, počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI), ktoré umožnia bližšie určiť rozsah poranenia.
Terapia
Prvotné ošetrenie vzniknutej rany spočíva v jej výplachu a krytí. Vždy je odporúčané vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Súčasťou terapie by mala byť postexpozičná profylaxia besnoty, ktorá spočíva vo vakcinácii proti besnote s podaním antirabického séra. V indikovaných prípadoch môže byť potrebná aj profylaxia tetanu. V neposlednom rade môže byť v závislosti od rozsahu poranenia nutné chirurgické ošetrenie rany.