Patelofemorálny syndróm
27.01.2025

Patelofemorálny syndróm je jedna z najčastejším príčin bolesti v prednej časti kolena. Pacienti sa zvyčajne sťažujú na bolesť kolena, ktorá sa zhoršuje námahou alebo ohybom kolena (flexiou), napríklad pri behu, chôdzi po schodoch alebo v drepe. Patelofemorálny syndróm sa diagnostikuje po vylúčení ostatných príčin ťažkostí. Liečba je konzervatívna zameraná na zmiernenie symptómov a posilnenie štruktúr dolnej končatiny.
Príčina
Presná príčina vzniku patelofemorálneho syndrómu nie je známa, predpokladá sa multifaktoriálna etiológia, na ktorej sa podieľa aj vplyv fyzickej aktivity. Najviac sa uvažuje o vplyve:
- Nesprávneho postavenia dolnej končatiny.
- Svalovej nerovnováhe dolnej končatiny.
- Nadmernej záťaže.
- Traume.
Najvyšší výskyt patelofemorálneho syndrómu je počas dospievania a v druhej až tretej dekáde života. Ženy sú postihnuté dvakrát častejšie.
Prejavy
Klinické prejavy patelofemorálneho syndrómu môže byť jednostranné (unilaterálne) alebo obojstranné (bilaterálne), môžu vznikať náhle alebo postupne. Pacienti sa najčastejšie sťažujú na ťažko lokalizovateľnú bolesť v oblasti kolena – za alebo okolo jabĺčka (patelly). Bolesť býva popisovaná ako tupá alebo ostrá a zhoršuje sa pri záťaži, drepoch, sedení, chodení po schodoch, behu.
Diagnostika
Patelofemorálny syndróm je klinická diagnóza po vylúčení iných príčin ťažkostí (diagnosis per exclusionem). V anamnéze pátrame po poraneniach, predchádzajúcich operáciách kolena a fyzickej aktivite jedinca, ktoré by mohli vysvetliť vznik symptómov. Na vyšetrenie hybnosti, stability a celistvosti mäkkých štruktúr kolena využívame špeciálne diagnostické testy. Pri pátraní podozrení na poškodenie kostených štruktúr kolena využívame röntgen. Z ostatných zobrazovacích vyšetrení môžeme využiť ultrasonografiu, počítačovú tomografiu (CT), magnetickú rezonanciu (MRI) a artroskopiu kolena.
Terapia
Liečba patelofemorálneho syndrómu je zvyčajne konzervatívna, zameraná na zmiernenie klinických prejavov. Bolesť tlmíme pomocou nesteroidných antiflogistik a chladením. Medzi režimové opatrenia patrí pokojový režim alebo redukcia hmotnosti v prípade nadváhy. Metódami fyzioterapie sa snažíme o posilnenie, zvýšenie mobility a funkcie dolnej končatiny. V indikovaných prípadoch po zlyhaní všetkých ostatných liečebných modalít je možné pristúpiť k chirurgickej liečbe.