Psoriáza (Lupienka)

02.03.2023

Chronické neinfekčné, zápalové ochorenie kože na imunitnom podklade. Postihuje 2-4 % z celkovej populácie. Vyskytuje sa rovnako u mužov aj u žien. 

Ochorenie môže prepuknúť v ktoromkoľvek veku ale najčastejšie okolo 20-30 rokov. Psoriáza je multifaktoriálne ochorenie, čo znamená, že na vzniku sa podieľajú faktory vonkajšieho prostredia aj genetika. Dedičnosť ochorenia sa prejavuje v 41-60 %.

Ak je pokožka zdravá obnovuje sa každých 28 dní. U pacienta so psoriázou sa tento čas skracuje a trvá 6 až 7 dní. 

Príznaky

Striedajú sa akútne obdobia so závažnými príznakmi a obdobia remisie s miernejšími príznakmi. Prejavuje sa šupinatými začervenanými ložiskami na pokožke, ktoré sú ostro ohraničené. Vrchná časť kože sa spravidla olupuje a vytvára striebristo lesklé šupinky. Pokožka je suchá a vytvárajú sa na nej bolestivé trhliny.

Existuje viacero foriem psoriázy, ktoré sa líšia intenzitou a formou príznakov. 

Podľa príznakov rozdeľujeme psoriázu na 4 základné formy: 

Psoriasis vulgaris

Je to najčastejší variant. Prejavuje sa presne ohraničenými lososovoružovými škvrnami, ktoré bývajú v strede mierne vyvýšené. Majú okrúhly alebo oválny tvar. Môžu sa nachádzať viacpočetne s veľkosťou od niekoľkých milimetrov až po splývajúce ložiská. Na povrchu sa rýchlo vytvárajú striebristobiele šupinky.

Typické miesta výskytu sú lakte, kolená, vlasatá časť, chrbát, dlane, stupaje a nechty. Po vyhojení zostávajú ložiská s chýbajúcou pigmentáciou. Nechty bývajú zhrubnuté, zažltnuté s typickými bodkami ako po vpichu ihly. 

Psoriasis inverza

Pri tejto forme sú postihnuté hlavne oblasti kožných záhybov- pod pazuchami, pod prsiami, v slabinách, za ušami a v pupku. Tieto ložiská na rozdiel od psoriasis vulgaris nie sú pokryté šupinkami. 

Psoriasis punctata

Táto forma je typická kvapkovitým výsevom po celom tele. Často sa vyskytuje po nákaze streptokokom.

Psoriasis erythrodermica

Patrí medzi najzávažnejšie formy a trpia ňou len 3 % chorých. Postihuje väčší povrch tela. Koža je červená a olupuje sa. Hrozia opuchy, straty minerálov a vody. 

Psoriázu môžeme deliť aj podľa priebehu ochorenia na eruptívnu (prejavuje sa do 3 týždňov po prekonanej streptokokovej infekcii), chronickú stacionárnu (psoriasis vulgaris) a exudatívnu (nestabilná zápalová forma). Podľa lokalizácie poznáme psoriasis capillitti (na čele a spánkovej oblasti), palmoplantaris (dlane a stupaje), uguium (nechty), mucosae (sliznice) a arthropathica (lokalizácia v kĺbe). 

Pridružené ochorenia

Psoriáza sa môže vyskytovať aj s metabolickým syndrómom (vysoký tlak krvi, obezita okolo pása, zvýšené hladiny cholesterolu a diabetes mellitus druhého typu). Súvislosť sa predpokladá kvôli chronickému zápalu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri oboch ochoreniach.

Diagnostika sa opiera hlavne o klinický obraz pacienta. Kožný lekár psoriázu diagnostikuje na základe prítomnosti psoriatických ložísk. Odoberie sa malá vzorka kože na diagnostiku typu psoriázy a vylúčenie iných porúch.

Liečba

Lokálne sa používajú prípravky s keratolytickým účinkom - rozpúšťajú keratín v bunkách pokožky. Pokožka je mäkšia a šupiny sa odstraňujú lepšie. V liečbe sa využívajú aj deriváty vitamínu D3 a vitamínu A na lokálne použitie. Pri akútnych prejavoch sa využívajú kortikoidy, ktorých nežiadúce účinky sa minimalizujú aplikáciou prípravku len na postihnuté miesta. 

Veľmi účinné je aj UVB, pobyt pri mori a termálne pramene s obsahom síry.

V súčasnosti sa vyvíja biologická liečba s injekčnou aplikáciou. Má menej nežiadúcich účinkov a interakcií ale je finančne náročná. Indikovaná je pacientom, u ktorých zlyháva bežne dostupná liečba.

Pacienti by mali dbať o zvýšenú starostlivosť o pokožku. Účinné sú oleje ako jojobový, mandľový, konopnýa podobne. Mydlá ale aj iné prípravky na kožu by mali mať neutrálne pH.

Súčasťou liečby je aj zmena jedálnička a životného štýlu. Pozitívny vplyv má vynechanie červeného mäsa a údenín. Strava by mala byť bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a antioxidanty. Pacienti by sa mali vyvarovať fajčeniu, chemikáliám a nadmernému stresu.

Odporúčania

  • Hydratovať pokožku

  • Neškriabať sa

  • Vystavovať sa v norme slnečnému žiareniu 

  • Zdravý životný štýl a duševná pohoda

  • Ochrana pred chemikáliami