Syndróm prednej miechovej tepny
11.12.2024

Syndróm prednej miechovej tepny (arteria spinalis anterior) je neurologická porucha spôsobená poruchou prietoku krvi v prednej časti miechy. Táto tepna je hlavnou cievou zásobujúcou miechu a jej poškodenie môže viesť k vážnym motorickým a senzorickým poruchám. Diagnózu stanovuje a liečbu riadi neurológ.
Príčiny
Podstatou vzniku syndrómu prednej miechovej tepny je ischémia v povodí spomínanej tepny, ktorá postihne určitý úsek miechy. Na priereze je najviac postihnutá predná a bočná časť miechy, zadná časť miechy totiž dostáva krv z iných zdrojov.
Príčinou môže byť narušenie krvi aortou a jej vetvami, prípadne priamo poškodenie prednej miechovej tepny. Syndróm preto môže vzniknúť u disekcie aorty, v rámci pokročilej aterosklerózy, u vaskulitíd postihujúcich spomínané tepny, pri poškodení tepny traumou (pád na hlavu, skok do neznámej vody s nárazom na dno), výhrezom platničky, alebo rastom miechového nádoru.
Prejavy
V prednej časti miechy postihnutej nedostatkom kyslíka prebieha najmä nervová dráha zaisťujúca voľnú hybnosť. Z toho dôvodu dochádza k poruche hybnosti celého tela inervovaného miešanou pod miestom narušenia toku krvi. Okrem toho dochádza v rovnakej lokalizácii aj k narušeniu citlivosti vrátane vnímania dotyku a bolesti. Čím vyššie je porucha prítomná, tým väčšia časť tela je postihnutá. Je to dosť podobné úplnému prerušeniu miechy, dokonca býva prítomné obdobie miechového šoku, kedy v postihnutej časti tela vymiznú reflexy a je narušená funkcia zvieračov. Jeden rozdiel však tu je – pri syndróme prednej miechovej tepny na rozdiel od úplného prerušenia miechy zostáva funkčná zadná časť miechy, do ktorej krv prúdi z iných ciev. Znamená to, že človeku zostáva vibračná citlivosť a takzvaná propriocepcia (hlboká citlivosť a vnímanie informácií o polohe častí tela v priestore). Nie je to veľa, ale rozdiel to predsa len je.
Diagnostika a liečba
Diagnózu syndrómu prednej miechovej tepny možno určiť na základe spomínaných príznakov a následného neurologického vyšetrenia. V diagnóze cievnej poruchy môže byť použitá CT angiografia a stav chrbtice v danom mieste môže byť zhodnotený pomocou magnetickej rezonancie.
Stav je možné liečiť iba tým, že sa odstráni vyvolávajúca príčina, ak je to možné. A bohužiaľ aj v takom prípade môžu byť následky poškodenia miechy trvalé.