Zlomenina jazylky
15.11.2024

Jazylka (os hyoideum) je nepárová kosť v tvare podkovy umiestnená na prednej strane krku. Zlomenina jazylky je zriedkavým poranením, ktoré sa najčastejšie vyskytuje pri škrtení alebo prudkých úderoch na krk. Táto kosť je jedinečná tým, že nie je spojená s inými kosťami, ale hrá dôležitú úlohu pri reči, prehĺtaní a dýchaní. Diagnóza zlomeniny sa potvrdzuje pomocou zobrazovacích metód a liečba závisí od závažnosti poranenia.
Príčiny
Zlomenina jazylky najčastejšie vzniká pri priamej alebo nepriamej traume krku, ako napríklad:
- Škrtenie a iné fyzické násilie.
- Autonehody.
- Športové úrazy, pri ktorých dochádza k pôsobeniu sily na krk, ako to je napríklad pri bojových športoch.
Prejavy
- Bolesť a bolesť pri pohybe krku.
- Dysfágia – ťažkosti pri prehĺtaní.
- Odynofágia – bolestivé prehĺtanie.
- Dyspnoe – dýchavičnosť.
- Dysfónia – porucha tvorby hlasu, chrapot.
- Opuch (edém) v oblasti krku.
- Modriny (hematóm) v oblasti krku.
- Hmatateľná deformita jazylky a krepitus – počuteľný praskavý zvuk, ktorý vzniká vzájomným trením úlomkov zlomenej kosti.
Zlomeniny jazylku sú často sprevádzané poranenia hrtanu (larynx), hltanu (pharynx), sánky (mandibula) a krčnej chrbtice.
Diagnostika
Zlomeniny jazylky sa diagnostikujú na základe anamnézy úrazu, fyzického násilia alebo inej trauamtickej udalosti. Počas klinického vyšetrenia si všímame prítomnosť opuchu, modrín, viditeľných deformít a palpačne (dotykom) vyšetrujeme celistvosť a prípadné abnormálne pohyby jazylky. Definitívnu diagnózy potvrdíme pomocou zobrazovacích vyšetrení – röntgenu, počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI).
Terapia
Voľba liečebného postupu závisí od prejavov, závažnosti zlomeniny a ďalších sprievodných poranení. V mnohých prípadoch je možné k zlomeninám jazylky pristupovať konzervatívne, a to najmä ak zlomenina nespôsobuje problémy s dýchaním alebo prehĺtaním. Konzervatívna liečba spočíva v podávaní analgetík na zmiernenie bolesti, pokojovom režime, ale napríklad aj v diétnych opatreniach a konzumácii tekutejšej stravy, ktorá sa ľahšie prehĺta. Závažnejšie prípady si môžu vyžadovať invazívne postupy na zabezpečenie dýchania a chirurgický zákrok.