Fotokeratitída
29.09.2024
Fotokeratitída je akútne poškodenie rohovky spôsobené expozíciou UV žiareniu. Často sa vyskytuje pri dlhodobej expozícii slnku alebo pri nedostatočnej ochrane očí počas zvárania. Prejavy zahŕňajú bolesť očí, začervenanie, slzenie a rozmazané videnie. Diagnostika je založená na anamnéze a oftalmologickom vyšetrení. Fotokeratitída je zvyčajne samolimitujúca a zlepšenie nastáva spontánne v priebehu niekoľkých dní.
Príčiny
Fotokeratitída je spôsobená poškodením oka ultrafialovým (UV) žiarením. Hlavným zdrojom prirodzených UV lúčov je slnečné svetlo. Fotokeratitídu môže spôsobiť aj odraz slnka od piesku, vody, ľadu alebo snehu. Môže sa vyskytnúť aj pri priamom pohľade na slnko, napríklad pri sledovaní zatmenia slnka bez použitia ochrany očí. Existuje tiež veľké množstvo umelých zdrojov UV žiarenia, ako sú soláriá, zváranie, laser a iné.
Snežná slepota je forma fotokeratitídy, ktorú spôsobujú UV lúče odrážajúce sa od ľadu a snehu. Častejšie sa s touto formou fotokeratitídy stretávame vo vysokých nadmorských výškach.
Prejavy
- Bolesť.
- Začervenanie.
- Rozmazané videnie.
- Slzenie.
- Pocit cudzieho telesa v očiach.
- Opuch.
- Svetloplachosť (fotofóbia).
- Bolesť hlavy.
- Poruchy zraku.
Diagnostika
Fotokeratitída sa diagnostikuje na základe anamnézy pacienta a klinických príznakov. Oftalmologické vyšetrenie môže odhaliť defekty na rohovke.
Terapia
Fotokeratitída si obvykle nevyžaduje špecifickú terapiu a v priebehu niekoľkých dní dochádza k spontánnemu zlepšeniu stavu. Úľavu od symptómov môže priniesť ochrana očí pred pôsobením svetla, umelé slzy a niektorých prípadoch môžu byť indikované aj antibiotické kvapky do očí.