Jacksonský záchvat
29.09.2024
Jacksonský záchvat je špecifický podtyp epileptického záchvatu, ktorý je relatívne vzácny a často nerozpoznaný kvôli jeho nenápadným príznakom. Tento typ záchvatu sa môže prejaviť ako postupné zášklby alebo pohyby začínajúce v jednej časti tela a šíriace sa ďalej. Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre kontrolu epilepsie a zlepšenie kvality života pacienta.
Príčiny
Príčina Jacksonského záchvatu sa obvykle nijako nelíši od klasických príčin epilepsie. V mozgu sa objavuje ložisko nervových buniek (neurónov), ktoré spôsobia vznik abnormálnej elektrickej aktivity a tá spôsobí vlastný záchvat. Pri Jacksonskom záchvate je toto ložisko pomerne malé, je lokalizované v oblasti riadiacej hybnosti (motorická oblasť) a počas záchvatu dôjde len k obmedzenému rozšíreniu abnormálnej elektrickej aktivity v motorickej oblasti, čo je spojené s menej dramatickými príznakmi.
Prejavy
Jacksonský záchvat sa prejavuje najprv brnením a nenápadnými zášklbmi a kŕčmi svalov, ktoré postihujú malé svaly ruky alebo nohy. Ako sa elektrická aktivita epileptického záchvatu šíri po motorickej oblasti mozgu, začnú sa zášklby šíriť smerom po končatine a nakoniec sa dostávajú až na svaly jednostrannej polovice tváre. Zášklby bývajú slabšie, človek si ich uvedomuje a počas záchvatu nestráca vedomie.
Diagnostika
Diagnóza je stanovená na základe neurologického vyšetrenia, ktoré zahŕňa anamnézu pacientových ťažkostí, fyzikálne vyšetrenie, vyšetrenie mozgu zobrazovacími metódami (CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia) a prípadne vykonanie EEG vyšetrenia.
Terapia
Liečba sa v podstate neodlišuje od iných foriem epilepsií. Základom terapie je podávanie antiepileptík. Pokiaľ je v mozgu zistené nejaké liečiteľné ochorenie spôsobujúce epileptické záchvaty, je nutné ho taktiež riešiť.