Irigografia
11.12.2024
Irigografia je rádiologické vyšetrenie hrubého čreva, pri ktorom sa používa kontrastná látka na zobrazenie jeho štruktúr. V súčasnosti sa však väčšinou nahrádza kolonoskopiou, ktorá umožňuje odber vzoriek a terapeutické zákroky. Irigografiu vykonáva rádiológ v spolupráci s gastroenterológom.

Princíp
Pacientovi sa väčšinou podáva upokojujúca injekcia, následne sa do konečníka zavedie tenká hadička a tou sa do hrubého čreva vypúšťa baryová kontrastná látka a následne vzduch. Potom sa vykoná röntgenový snímok brucha, na ktorom sa zobrazia kontúry steny hrubého čreva zobrazené vďaka kontrastnej látke. Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu, ale pre lepšie rozloženie kontrastnej látky po stenách celého hrubého čreva sa môže pacient rôzne polohovať. Za predpokladu, že pacient dostal injekciu na upokojenie, nemal by po vykonanom vyšetrení riadiť z dôvodu zníženej pozornosti motorové vozidlo.
Príprava
Posledné jedlo by mal pacient prijať na poludnie deň pred vyšetrením. Odvtedy by mal iba piť – dostatok tekutín je veľmi dôležitý. Okrem toho by mal zjesť preháňadlo, ktoré dostane od lekára, ktorý indikoval vyšetrenie.
Význam
Irigografiu možno vykonať pri podozrení na ochorenie hrubého čreva. Irigografia zobrazí nerovnosti črevnej steny a môže informovať o prítomnosti zápalových zmien (napriklad Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), prítomnosti nádorového procesu alebo polypov.
Problémy
Nevýhodou vyšetrenia je radiačná záťaž, ktorá pri kolonoskopii nie je. Akákoľvek nájdená abnormalita musí byť overená či súčasne vyriešená ďalším zákrokom, najlepšie kolonoskopiou.
Výhody
Vyšetrenie nemá žiadne výrazné výhody oproti kolonoskopii, a aj preto jeho význam v modernej medicíne klesá. Jedinou výhodou je, že hadička pri irigografii sa zavádza iba do konečníka, zatiaľ čo pri kolonoskopii sa hadičkou musí prejsť celé hrubé črevo.