Prevencia rakoviny prsníka
Sezóna 2 - Epizóda 7
17.09.2024
Karcinóm prsníka je najčastejšie onkologické ochorenie: predstavuje 15 % všetkých nádorových ochorení. Zasiahne v priemere každú ôsmu Európanku. Z médií často počúvame príbehy slávnych žien, ktoré podľahli rakovine prsníka či rozhovory s pacientkami o náročnej liečbe, ktorú podstupujú. To všetko v nás vzbudzuje strach. Menej počúvame o tom, že veľká skupina včas zachytených nádorov prsníka už dnes nevyžaduje obávanú liečbu chemoterapiou a pacientky so včasným štádiom majú až 99 % šancu na 5-ročné prežitie. Prevencia a včasný záchyt sú kľúčové!
Aj preto sme dnes pozvali priekopníčku v oblasti prevencie, skríningu a diagnostiky karcinómu prsníka na Slovensku MUDr. Alenu Kállayovú. Rukami pani doktorky prešli tisícky žien. Dlhé roky pôsobila ako rádiologička a primárka v Onkologickom ústave sv. Alžbety na Heydukovej v Bratislave. V súčasnosti sa naplno venuje združeniu Ružová Stužka a pôsobí ako konzultantka Národného onkologického inštitútu pre skríning rakoviny prsníka.
V relácii sa dozviete, že:
- karcinóm prsníka je na Slovensku ešte stále tabuizovanou aj démonizovanou témou. Ochorenie je vnímané ako niečo mimoriadne, nie ako bežná choroba, ktorá sa dá kvalitne liečiť, zvlášť, ak je ochorenie zistené včas.
- Čo môžeme urobiť v oblasti životosprávy pre prevenciu vzniku rakoviny prsníka. Odporúča sa zdravá kvalitná strava, dostatok čerstvého ovocia a zeleniny v surovom stave, dostatočný pitný režim, pravidelný pohyb aspoň 45 minút 5 krát za týždeň zlepšuje šance pre celkový stav zdravia. Platí to aj pre onkologické pacientky počas liečby a po liečbe. Je potrebné obmedziť údeniny, konzervované potraviny, príliš tučné či presolené potraviny, vylúčiť fajčenie a obmedziť alkohol.
- Okolo 10 % žien má genetickú predispozíciu pre vznik karcinómu prsníka.
Je to spôsobené tým, že majú ľahšie poškoditeľný genetický materiál, sú v ňom isté genetické zmeny, ktoré - ak sa nakombinujú - môžu podmieniť a spustiť nádorové ochorenie v organizme, a to v so skorším nástupom a v mladšom veku. Kým približný vek pre spustenie onkologického ochorenia prsníka v bežnej populácii býva v 50. roku života a následne výskyt stúpa; u žien s genetickým podmienením môže byť karcinóm prsníka spustený aj v mladšom veku. Pre tieto ženy platí zvlášť, aby sa venovali prevencii, aby sa zdravo stravovali, dostatočne sa hýbali, mali premeraný spánkový režim, nepodliehali stresom a aby žili pekný a príjemný kvalitný život. Ak sa v rodine vyskytuje zvýšený výskyt rakoviny, pacientka môže byť odoslaná na genetickú konzultáciu, aby genetik rozhodol o ďalších genetických vyšetreniach. Pacientky s dedičným alebo genetickým rizikom majú sprísnený režim kontrol.
- Prečo je dôležité chodiť na preventívne prehliadky.
Štát ponúka tri onko kontroly zdarma: skríning rakoviny hrubého čreva, skríning rakoviny krčka maternice a skríning karcinómu prsníka. Ženy od 50 do 69 rokov sú bezplatne pozývané na mamografické vyšetrenie na certifikované skríningové pracoviská, ktoré dosahujú európsku kvalitu práce pri diagnostike ochorení prsníka. Výhodou je, že v prípade nálezu zabezpečuje toto centrum aj doriešenie nálezu, teda ďalšie potrebné vyšetrenia, akou je biopsia (odobratie vzorky tkaniva na histologický rozbor). Keď sa rakovina nájde vo včasnom štádiu a nie sú prítomné metastázy, je veľmi dobre liečiteľná a neraz nevyžaduje ani radikálnu operáciu či liečbu.
- Samovyšetrenie prsníkov je dobré vykonávať raz mesačne po skončení menštruácie. Postaviť sa pred zrkadlo a sledovať vzhľad, tvar, veľkosti a akékoľvek zmeny prsníkov v troch polohách: v polohe s rukami spustenými popri tele, ruky za hlavou a ruky vbok. Zatlačiť na bradavku a zistiť, či z nej nič nevyteká. V sprche prehmatajte namokro bruškami troch stredných prstov krúživými pohybmi ruky prsník zvonka až k bradavke. Ľavou rukou prehmatajte pravý prsník a naopak. Jemným tlakom prstov hľadajte jemné zmeny na povrchu prsníka, silnejším tlakom v hĺbke prsníka. Nezabudnite prehmatať aj oblasť pod kľúčnou kosťou a pazuchou. Žena by mala sledovať výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, sledovať všetky zmeny ako hrčky, vyklenutie, zmeny pokožky ako vtiahnutie, charakter pomarančovej kože. To všetko sú zmeny, kvôli ktorým je potrebné zájsť lekárovi.
- V krajinách, kde sa ženy zúčastňujú skríningových vyšetrení prsníka vo vysokom percente (napr. 70 % až 80 % z nich podstupuje pravidelne mamografiu) vďaka včasnému záchytu rakoviny prsníka úmrtnosť na toto ochorenie klesá a klesajú aj náklady na liečbu pacientiek.
- Má ešte význam a benefit preventívna sonografia u žien do 40 rokov? Prečo sa šíria hoaxy o škodlivosti mamografie?
Odpovedá MUDr. Alena Kállayová
Relácia vznikla v spolupráci TV Doktor a portálu onkoinfo.sk