Nádory semenníkov

Sezóna 2 - Epizóda 3

12.03.2024

Ďalšia epizóda »

Nádory semenníkov je relatívne zriedkavé nádorové ochorenie – tvorí len asi 1 % malígnych nádorov mužov. Vo vekovej hranici 18 – 35 rokov však ide o najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie príslušnej vekovej kategórie. Môže sa dokonca týkať aj 15-ročných chlapcov. Jedným dychom je potrebné konštatovať, že väčšina podtypov nádorov semenníkov sú veľmi dobre liečiteľné ochorenia a prevažná väčšina nádorov zachytených včas má vynikajúcu prognózu. Dokonca aj v prípade niektorých podtypov nádorov semenníkov, ktoré sú zachytené v pokročilejšom štádiu, možno ochorenie veľmi účinne liečiť a vyliečiť. O to väčšmi je však potrebné šíriť povedomie o potrebe samovyšetrovania medzi mladými mužmi už od útleho veku. Strach by nemal byť prekážkou na vyhľadanie odborníka v prípade podozrivého nálezu alebo akýchkoľvek príznakov a zmien.

V štúdiu sme privítali špičkovú onkologičku a vedkyňu, ktorá je zároveň medzi pacientami povestná svojím citlivým a ľudským prístupom doc. MUDr. Katarínu Rejlekovú, PhD. z Národného onkologického ústavu v Bratislave. 

V relácii sa dozviete: 

  • Aké sú rizikové faktory vzniku nádorov semenníkov a prečo sú typické pre mladých mužov.

Presná patogenéza vzniku nádorov semenníkov je neznáma. Rizikové faktory pravdepodobne pôsobia už v prenatálnom období počas tehotenstva ženy. Predpokladá sa, že jedným z nich je hyperestrogenizmus (vysoká hladina estrogénov) a hormonálne zmeny v priebehu gravidity, ktoré spolupôsobia pri vzniku týchto nádorov. Po narodení je zvýšené riziko vzniku nádorov semenníka v priebehu ďalšieho života u tých chlapcov, ktorí majú po pôrode nezostúpený semenník. K rizikovým faktorom patrí tiež familiárny výskyt nádoru semenníka (u otca, súrodenca). Muži, ktorí už prekonali nádor semenníka majú celoživotne  14x až 18x vyššie riziko vzniku kontralaterálneho (druhostranného) nádoru semenníka oproti bežnej populácii. Presná príčina vzniku týchto nádorov je však stále neobjasnená. 

  • Výskyt nádorov semenníkov je vyšší v západnej Európe, Severnej Amerike, v Austrálii a na Novom Zélande, ide teda o typicky civilizačné ochorenie?

Za posledných 30 až 40 rokov nám stúpol výskyt nádorov semenníkov vo vyspelých krajinách o 30 %. Dokonca aj presťahovanie z menej vyspelých krajín do vyspelých krajín sveta znamená v ďalšej generácii prisťahovalcov zvýšené riziko vzniku tohto ochorenia. Enviromenátlne faktory teda zohrávajú dôležitú úlohu, hoci zatiaľ nevieme presne pomenovať, ktoré z nich.

  • Aké sú príznaky nádoru semenníka.

Chlapci by mali byť už v mladom veku edukovaní v samovyšetrovaní semenníkov, aby poznali vlastné telo a včas rozpoznali príznaky a zmeny: zväčšenie objemu, zmeny tvaru semenníka, hrčka (vzäčša nebolestivá), pocit ťahu alebo zvýšeného tlaku – tieto prejavy by mali doviesť mladých chlapcov a mužov k lekárovi. K prejavom šírenia ochorenia mimo oblasti semenníka môže patriť bolesť v driekovej oblasti (v oblasti krížov). Niektoré agresívne podtypy nádorov semenníkov sa môžu veľmi rýchlo šíriť do oblastí ako pečeň, pľúca či mozog, čo však neznamená, že nie sú liečiteľné. Ich šírenie sa môže demonštrovať prejavmi ako sťažené dýchanie, vykašliavanie krvi a iné.

  • Testikulárne nádory sa delia do viacerých podtypov ochorení s rôznou prognózou. 

Rozlišujeme dva základné histologické podtypy nádorov semenníkov. Seminómy predstavujú hlavnú skupinu nádorov semenníkov a správajú sa menej agresívne ako nesemninómy. Neseminómov je viacero histologických podtypov, vyznačujú sa agresívnejším chovaním, rýchlo metastázujú a častejšie sa diagnostikujú v pokročilejšom štádiu. Máme aj tzv. zmiešané typy nádorov z germinatívnych (zárodočných) buniek. 

  • Aká je prognóza nádorov semenníkov.

Zo všetkých nádorov semenníkov z germinatívnych buniek, dokážeme 90 % pacientov z celého spektra úplne vyliečiť a 5-ročné prežitie má až 95 % pacientov. 

Ak je ochorenie zachytené včas a choroba je lokalizovaná len na semenník, tam dosahujeme vyliečiteľnosť na úrovni takmer 100 %! Je teda kľúčové, aby pacienti navštívili lekára okamžite pri prvých príznakoch ochorenia. 

Približne 30 % pacientov je diagnostikovaných v pokročilejších štádiách, (napríklad s metastázami v pľúcach či pečeni), my však našťastie dokážeme už prvou líniou chemoterapie vyliečiť až 70 % z nich. Účinné sú aj následné operačné zákroky zvyškových ložísk.

  • Aká je najčastejšia liečba pre jednotlivé podtypy nádorov semenníkov.

Pri pacientoch v prvom štádiu sa vykonáva len odstránenie semenníka a pacient sa následne na základe rizikových faktorov rozdeľuje do dvoch skupín: pri nízkom riziku recidívy ochorenia je pri seminómoch celosvetovým trendom nepodávať pacientovi zaisťovaciu chemoterapiu ani rádioterapiu, ako tomu bolo v minulosti. Títo pacienti sú v sledovaní a liečba nastáva len v prípade, ak sa im choroba vráti. Pri neseminómoch je následné sledovanie už taktiež preferovanou voľbou. Ak má pacient riziko návratu ochorenia okolo 30 – 50 % môže dostať zaisťovaciu chemoterapiu a prípadné odstránenie brušných uzlín. Je to na zvážení a rozhovore lekára s pacientom. Ak by aj pacient nepodstúpil zaisťovaciu liečbu,  ochorenie by sa mu vrátilo a začali by sme ho liečiť, jeho prognóza na prežitie bude rovnaká, ako keby podstúpil zabezpečovaciu liečbu pri primárnej diagnóze. V druhom a treťom štádiu ochorenia už indikujeme jednoznačne podanie chemoterapie. 

  • Ovplyvňuje protinádorová liečba nádoru semenníka možnosť počať dieťa?    

Pacienti môžu pri liečbe chemoterapiou prísť o fertilitu. Preto každý pacient, ktorý podstupuje chemoterapeutickú liečbu, môže pred jej začatím podstúpiť tzv. kryoprezerváciu spermií, pre prípad, že by o fertilitu prišiel. Čo sa týka orchioktómie (odstránenie semenníka), ak mužovi ostane jeden zdravý semenník, u drvivej väčšiny pacientov nie je fertilita znížená. Zároveň je však známe, že aj samotná prítomnosť nádorovej choroby semenníka je spojená so zhoršenou fertilitou a zhoršenou kvalitou spermií. Podľa údajov 70 % pacientov po liečbe nádoru semnníka dokáže normálne splodiť dieťa. Zvyšných 30 % pacientov má možnosť voľby počať dieťa umelým oplodnením. Počas chemoterapie nesmie muž s  nádorom semenníkov počať dieťa, keďže liečba môže ovplyvniť zdravie plodu. Muži s nádorom semenníkov nesmú počať dieťa ani v období do jedného roka po ukončení chemoterapeutickej liečby. Pri pohlavnom styku je potrebné používať prezervatív.

  • Aké sú nežiaduce účinky a dlhodobé následky liečby? Aký výskum v oblasti neskorej toxicity liečby prebieha v Národnom onkologickom ústave a vo svete?

Odpovedá onkologička doc. MUDr. Katarína Rejleková, PhD.

Relácia vznikla v spolupráci TV Doktor a portálu onkoinfo.sk