Spánok dieťaťa

Sezóna 1 - Epizóda 22

25.12.2023

Prebdené noci plné plaču, kŕmenia, uspávania či natriasania detí, ktoré nie a nie zaspať, pozná snáď každý jeden rodič. Zatiaľ, čo u niektorých to bolo len krátke obdobie, iní si toho užili až až. Ak patríte k nim aj vy, alebo vás rodičovstvo ešte len čaká, možno práve vám pomôže dnešný rozhovor s laktačnou  poradkyňou, ktorá sa okrem tém dojčenia venuje aj poradenstvu so spánkom detí. U novorodencov je potreba spánku skutočne veľká. V priebehu prvých mesiacov a rokov sa však neustále mení.

Dĺžka spánku každého bábätka je veľmi  individuálna. Existujú však tabuľky, ktoré napomáhajú v orientácii odporúčaného času spánku pre danú vekovú skupinu detí. Ak sa napríklad dieťa neustále budí s plačom a má počas dňa zlú náladu, je to jeden zo signálov, že má spánku málo.  Jeho nedostatok nepriaznivo pôsobí na vývoj mozgu, pretože tento sa deje práve počas spánku.  Ako teda naučiť dieťa spať? A je vôbec potrebné učiť deti spať? Spánok prebieha v určitých cykloch, ktoré je vhodné poznať, aby sme im porozumeli. Budenie dieťaťa v noci je bežné, ale od návykov častokrát záleží, či dieťa plynulo prejde touto fázou  prebdenia do ďalšieho spánku, alebo je potrebné mu k zaspatiu nejako dopomôcť.

K správnej spánkovej rutine patrí totiž aj odhadnúť, kedy je najvhodnejší čas naň dieťa ukladať. Mnoho rodičov neodhadne správnu chvíľu, dieťa je už unavené, preexponované podnetmi a vtedy je paradoxne spánok oveľa viac nekľudný. Ako rozoznať tú správnu chvíľu, kedy je už dieťa unavené? Ako vyzerá ideálny spánkový rituál. Je lepší spánok s dieťaťom alebo aby sa uspalo dieťa samo? Čo vraví Andrea Poloková na metódu vyplakania?  Dozviete sa v tejto epizóde o spánku v relácii Medzi nami mamami.